https://www.traditionrolex.com/18
České pěstitele trápí dovoz namleté mouky z Ukrajiny
  

České pěstitele trápí dovoz namleté mouky z Ukrajiny

Témata: mouka

České pěstitele a výrobce netrápí už jen ukrajinská pšenice. Na český trh se podle nich dostává i namletá mouka z Ukrajiny. A to buď přímo, anebo přes Polsko. Upozorňuje na to Svaz průmyslových mlýnů ČR. Žádá, aby Česko mohlo do budoucna dovoz takové mouky regulovat.
Dovozy stále ničí české zemědělce. „My se dokonce potýkáme s tím, že se tady objevuje ukrajinská mouka a její ceny jsou nižší než ceny té tuzemské,“ uvedl pro CNN Prima NEWS člen představenstva Svazu průmyslových mlýnů ČR Pavel Filip. Dostává se k nám nejen přímo z Ukrajiny, ale také přes Polsko. „To, co se objevuje na severní Moravě, je o tři koruny levnější než tuzemská mouka,“ podotkl Filip.

 

Zatím zanedbatelné množství postupně narůstá. Od loňského roku se objem mouky dovozené přímo z Ukrajiny téměř zdesetinásobil. Dovozy mouky z Polska narostly čtyřnásobně. Není jasné, jaký je její původ. Mlynáři žádají ministerstvo zemědělství, aby se mouka dostala na seznam produktů, jejichž dovoz z Ukrajiny bude možné omezit. Zatím je na seznamu jen cukr, vejce a drůbež. Podle resortu zemědělství se ale diskuse o pravidlech dovozu nemůže týkat zpracovaných produktů, tedy ani mouky. Na seznamu není ale jen ukrajinská pšenice. „Nám spíše připadá důležité, abychom se bavili o dovozech obilí z Ruska, které představuje poměrně velký problém,“ sdělil premiér Petr Fiala (ODS). „Chtěli bychom, aby se sem nedováželo z třetích zemí, aby to nebylo o tom, že si všechno dovezeme,“ popsal jeden ze zemědělců.

 

Zdroj: CNN Prima News


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

České pěstitele trápí dovoz namleté mouky z Ukrajiny

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.