Aktuální výsledky Spotřebitelského panelu GfK vycházejí z období od listopadu 2017 do října loňského roku. Data potvrzují některé předpoklady českého trhu a zároveň pomáhají odhalit ekonomické souvislosti v pekařském segmentu i ve spotřebním chování českých domácností.
Nejvíce čeští spotřebitelé utratí v segmentu pečiva za chléb. V průměru domácnosti za nákup chleba vydají 25 Kč, přičemž chléb nakupují jednou za čtyři až pět dní. Na druhé a třetí příčce nejvíce kupovaného pečiva zůstávají rohlíky a housky, za které spotřebitelé ročně utratí přes 8,5 miliardy korun. Podle Vladimíry Šebkové, konzultantky GfK Czech tyto segmenty ve výdajích klesají, přestože průměrná cena zůstává stabilní.
Z dat vyplývá, že v meziročním srovnání vzrostly o více než deset procent výdaje za balené pečivo. Nadprůměrný růst výdajů zaznamenal také segment sladkého pečiva. Za koblihy, šátečky, záviny, donuty a další sladké pečivo utratí české domácnosti téměř pětinu z celkové sumy vydané za pečivo.
Informace ze Spotřebitelského panelu GfK ukazují, že čeští spotřebitelé více nakupují v lokálních pekařstvích. Konkrétně přes 80 % spotřebitelů nakoupí pečivo jednou za pět dní v místním pekařství. Zjištění potvrzuje také Svaz pekařů a cukrářů ČR. „Čím dál více zákazníků míří do pekařských speciálek či nakupuje u regionálních výrobců, aby si na pekařských výrobcích pochutnali,“ říká ředitel Svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal.
Pekárnám konkurují hypermarkety, ve kterých čeští spotřebitelé utratí přibližně čtvrtinu výdajů určených na nákup pečiva. Hypermarkety navštěvuje více než 90 % domácností s průměrnou frekvencí nákupu pečiva jednou za devět dní.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse