https://www.traditionrolex.com/18
Dopady zvyšujících se nákladů na český pekárenský trh
  

Dopady zvyšujících se nákladů na český pekárenský trh


České pekárny se potýkají s masivním zdražováním vstupů. Těžké období pro pekárenský průmysl přinesla již koronavirové situace, která přišla s úplně novými a nečekanými náklady na zajištění vládních opatření. Díky různým poplašným zprávám se také lidé ze začátku obávali kupovat nebalené pečivo. K tomu se přidalo zvýšení mezd a zdražení pečiva bylo nevyhnutelné. V prosinci loňského roku již většina pekařů přizpůsobila ceny zvyšujícím se nákladům, avšak prosincové ceny pečiva již nyní opět zdaleka nejsou aktuální.
Dražší jsou obiloviny i tuky

Díky situaci na Ukrajině stagnují dodávky pšenice z Ukrajiny a Ruska a problém je i s  dalšími surovinami. Ceny pšenice jsou na dvojnásobku ceny loňského roku a stejně tak oleje a další tuky, které jsou navíc i přes vysokou cenu těžko k dostání. Nejhorší na celé situaci je nejistota a nemožnost plánovat ceny v dlouhodobém horizontu, protože dodavatelé surovin odmítají garantovat ceny či zajištění dodávek surovin.

Nárůst cen pohonných hmot

Pekaře citelně ovlivňuje enormní nárůst cen pohonných hmot, protože kvůli rozvozu  produktů najezdí pekařská auta denně i stovky kilometrů. Zákazníci si žádají čestvé pečivo, a tak rozvoz nelze omezit.

Pekaři se bojí omezení dodávek plynu

Zvyšující se ceny plynu a neustálé hrození omezením dodávek plynu pekařům na klidu nepřidává. Většina českých pekařských pecí totiž používá pro svůj provoz plyn.

Cenové břemeno ponese konečný spotřebitel

Růst cen a nákladů se dle odborníků ještě nezastavil. Jediným možným řešením, které mohou sami pekaři ovlivnit, je tedy přenést cenový dopad na konečného zákazníka. Otázka však je, jak na takové masivní zvýšení cen budou reagovat zákazníci, jejichž kapsy nejsou po několika kovidových vlnách o nic plnější než pokladny pekáren.

Je pravděpodobné, že zvýšení cen pečiva povede ke snížení poptávky a k následnému zúžení nabídky produktů. Mnohé finančně vyčerpané pekárny nebudou schopné financovat svůj provoz a může dojít až k ukončení činnosti. Pekárny, které koronavirovou krizi přežily bez větších problémů, mají větší šanci na úspěch, avšak spousta z nich bude muset pozastavit plány na modernizaci či růst. Hlavním motem pro další období bude „vytrvat a přežít“.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Dopady zvyšujících se nákladů na český pekárenský trh

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.