Díky situaci na Ukrajině stagnují dodávky pšenice z Ukrajiny a Ruska a problém je i s dalšími surovinami. Ceny pšenice jsou na dvojnásobku ceny loňského roku a stejně tak oleje a další tuky, které jsou navíc i přes vysokou cenu těžko k dostání. Nejhorší na celé situaci je nejistota a nemožnost plánovat ceny v dlouhodobém horizontu, protože dodavatelé surovin odmítají garantovat ceny či zajištění dodávek surovin.
Pekaře citelně ovlivňuje enormní nárůst cen pohonných hmot, protože kvůli rozvozu produktů najezdí pekařská auta denně i stovky kilometrů. Zákazníci si žádají čestvé pečivo, a tak rozvoz nelze omezit.
Zvyšující se ceny plynu a neustálé hrození omezením dodávek plynu pekařům na klidu nepřidává. Většina českých pekařských pecí totiž používá pro svůj provoz plyn.
Růst cen a nákladů se dle odborníků ještě nezastavil. Jediným možným řešením, které mohou sami pekaři ovlivnit, je tedy přenést cenový dopad na konečného zákazníka. Otázka však je, jak na takové masivní zvýšení cen budou reagovat zákazníci, jejichž kapsy nejsou po několika kovidových vlnách o nic plnější než pokladny pekáren.
Je pravděpodobné, že zvýšení cen pečiva povede ke snížení poptávky a k následnému zúžení nabídky produktů. Mnohé finančně vyčerpané pekárny nebudou schopné financovat svůj provoz a může dojít až k ukončení činnosti. Pekárny, které koronavirovou krizi přežily bez větších problémů, mají větší šanci na úspěch, avšak spousta z nich bude muset pozastavit plány na modernizaci či růst. Hlavním motem pro další období bude „vytrvat a přežít“.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse