I přesto, že co do počtu dominují řemeslné pekárny, trh ovládají z 60 procent právě obchodní řetězce, které tak mají i moc udávat ceny pečiva. Pekárny ovládají dohromady jen asi 15 procent trhu a kolem 20 procent patří nezávislým prodejcům pečiva, jejichž podíl však stále klesá. Zbylý prostor na trhu patří například online prodejcům či stánkovému prodeji.
Celý pekárenský trh vyprodukuje ročně 575 tisíc tun pečiva s celkovým obratem 25 miliard korun. Téměř polovinu celkové produkce činí chleba.
V loňském roce bylo v pekárenství zaměstnáno 22 600 lidí, jejichž průměrná mzda byla 25 807 korun. Mzdy v pekárenství jsou na samotném dně celého potravinářského průmyslu, a to i přes patnáctiprocentní nárůst. Zvýšení nákladů v pekárenství a růst inflace dělají ze zaměstnanců pekáren ohrožený druh. Zároveň jde často o náročnou práci s poměrně nepohodlnou pracovní dobou.
Pekárny již delší dobu bojují s rostoucími cenami vstupů. Obzvlášť astronomické ceny plynu, které vyletěly vzhůru o 350 procent, lámou mnohým podnikům vaz, protože většina z nich má plynové pece. S rostoucími náklady se samozřejmě zdražuje i pečivo, avšak ani vyšší ceny neumí vyrovnat enormně vysoké náklady. Například chléb sice meziročně zdražil o 5,50 Kč, avšak náklady na jeho výrobu stouply minimálně o 6,40 Kč.
Svaz pekařů a cukrářů již delší dobu upozorňuje na nutnost kompenzací vysokých cen energií, avšak vláda zaujala vlažný přístup a k situaci se prozatím nijak nepostavila. Zatím pouze vyzývá ke zlevnění pečiva, které není ani opodstatněné, ani možné.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse