https://www.traditionrolex.com/18
Jak je na tom pekárenský průmysl v ČR?
  

Jak je na tom pekárenský průmysl v ČR?


O podíl na českém trhu se dělí asi 700 pekáren, z nichž 500 je řemeslných, 50 běžných průmyslových a zbytek jsou pekárny patřící obchodním řetězcům. Obchodní řetězce jsou povětšinou vlastněny zahraničními společnostmi, zatímco ostatní pekárenské podniky jsou výhradně české.
I přesto, že co do počtu dominují řemeslné pekárny, trh ovládají z 60 procent právě obchodní řetězce, které tak mají i moc udávat ceny pečiva. Pekárny ovládají dohromady jen asi 15 procent trhu a kolem 20 procent patří nezávislým prodejcům pečiva, jejichž podíl však stále klesá. Zbylý prostor na trhu patří například online prodejcům či stánkovému prodeji.

Kolik pečiva se u nás vyprodukuje?

Celý pekárenský trh vyprodukuje ročně 575 tisíc tun pečiva s celkovým obratem 25 miliard korun. Téměř polovinu celkové produkce činí chleba.

Jaké jsou mzdy v pekárenském průmyslu?

V loňském roce bylo v pekárenství zaměstnáno 22 600 lidí, jejichž průměrná mzda byla 25 807 korun. Mzdy v pekárenství jsou na samotném dně celého potravinářského průmyslu, a to i přes patnáctiprocentní nárůst. Zvýšení nákladů v pekárenství a růst inflace dělají ze zaměstnanců pekáren ohrožený druh. Zároveň jde často o náročnou práci s poměrně nepohodlnou pracovní dobou.

Rostoucí ceny pečiva nestačí dohnat rostoucí náklady

Pekárny již delší dobu bojují s rostoucími cenami vstupů. Obzvlášť astronomické ceny plynu, které vyletěly vzhůru o 350 procent, lámou mnohým podnikům vaz, protože většina z nich má plynové pece. S rostoucími náklady se samozřejmě zdražuje i pečivo, avšak ani vyšší ceny neumí vyrovnat enormně vysoké náklady. Například chléb sice meziročně zdražil o 5,50 Kč, avšak náklady na jeho výrobu stouply minimálně o 6,40 Kč.

Vláda s podporou trhu váhá

Svaz pekařů a cukrářů již delší dobu upozorňuje na nutnost kompenzací vysokých cen energií, avšak vláda zaujala vlažný přístup a k situaci se prozatím nijak nepostavila. Zatím pouze vyzývá ke zlevnění pečiva, které není ani opodstatněné, ani možné.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Jak je na tom pekárenský průmysl v ČR?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.