https://www.traditionrolex.com/18
Kouzlo žitného pečiva
  

Kouzlo žitného pečiva


Klasický pšeničný chléb a tukový rohlík sice stále dominují českému trhu, avšak poptávka se v posledních letech čím dál tím víc přesouvá do oblasti zdravějšího pečiva. Dle průzkumu řetězce Albert se nejčastěji jedná o celozrnné či žitné pečivo. Albert však není jediný řetězec, který na tento trend přišel, což se projevuje na neustálém rozšiřování nabídky žitného, žitno-pšeničného a pšenično-žitného pečiva ve velkých řetězcích i malých řemeslných pekárnách.
Žito- půl zdraví

 Žitná zrna jsou podobná pšeničným, mají však výraznější chuť a hutnější strukturu. Co je však obzvláště důležité, nutriční hodnota žitného pečiva je podstatně optimističtější než u výrobků ze pšenice. Obsahuje notnou dávku vlákniny, železo, vápník, draslík, zinek, vitamin E a B. Obsah těchto prospěšných složek potom závisí na kvalitě a typu použité žitné mouky. Průměrně však jeden plátek žitného chleba obsahuje pro představu například 2,7 g bílkovin, 2 g vlákniny, 5% denní dávky železa a 7,5% denní dávky vitaminu B6.

 Svým vysokým obsahem vlákniny dodává žitné pečivo pocit sytosti a tlumí tak chuť k jídlu. Vláknina se zase postará o dobré trávení. Navíc mají produkty z žitné mouky nízký glykemický index a tím udržují pod kontrolou i hladinu krevního cukru.

 

Tyto vlastnosti žitného pečiva jsou široké věřejnosti již většinou známé. Méně známým faktem však je, že žito obsahuje i fytoestrogeny, které prokazatelně pozitivně ovlivňují hormonální rovnováhu a vyrovnávají hladinu estrogenu.

 

Žitné pečivo si tedy zákazník může vychutnat, i když dodržuje zdravou životosprávu a bez výčitek jej může zařadit do svého jídelníčku. Stále je však potřeba počítat s tím, že i žitné pečivo obsahuje lepek a je tedy zapotřebí jisté střídmosti a vzhledem k obsahu sacharidů je lepší ho konzumovat v ranních hodinách nebo při fyzickém vytížení i v průběhu dne.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Kouzlo žitného pečiva

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.