https://www.traditionrolex.com/18
Ministerstvo zemědělství doporučuje: Pekaři by měli nakupovat vejce jen z českých chovů
  

Ministerstvo zemědělství doporučuje: Pekaři by měli nakupovat vejce jen z českých chovů

Témata: vejcefipronil

Vejce a veškeré produkty z vajec pocházejících z ostatních zemí Evropské unie nesmí být v České republice prodávány bez řádného vyšetření na fipronil. Po kauze, kdy do Česka dorazilo několik tun kontaminovaných vaječných výrobků, státní veterinární správa zpřísňuje svá opatření.
Kauza fipronil vyvolala na českém trhu velký rozruch. Nejen vejce samotná pocházející z ostatních zemí Evropské unie, ale i veškeré další výrobky včetně pekařských produktů nemohou být v Česku uvedena na trh bez řádného vyšetření na fipronil. Až v případě, že laboratorní výsledky vyloučí chemickou látku v daných výrobcích, mohou být výrobky prodávány. Za porušení veterinárních opatření hrozí pokuta do výše 2 000 000 Kč.

Kontaminované produkty se dostaly do českých pekáren

Přísnější opatření jsou odezvou na kauzu, kdy do Česka bylo dovezeno několik tun vaječných výrobků kontaminovaných fipronilem. Do dvou provozů společnosti Zeelandia spol. s r.o. německý distributor EIPRO Vermarktung GmbH, Lohne zaslal 7,2 tun kontaminované vaječné melanže a tekutých pasterizovaných žloutků.

Z Malešic v Jihočeském kraji a z Kožlan v Plzeňském kraji byly výrobky dále distribuovány do více než 130 dalších provozoven v České republice. Především pak do pekáren, cukráren, restaurací, hotelů a jídelen. Kontaminované produkty musí být staženy z českého trhu. Státní veterinární správa je zašle buď zpět do země původu, nebo je zlikviduje.

Nejen pekařům doporučuje ministr zemědělství Marian Jurečka, aby při pečení svých výrobků používali výhradně vejce z českých chovů. V České republice je chemická látka fipronil již dlouhou dobu zakázána, navíc jsou chovy stále kontrolovány Státní veterinární správou. Je tak vyloučeno, aby vejce od českých farmářů byla škodlivá a způsobila pekařům škody jako vejce a vaječné produkty distribuované z Německa či ostatních zemí Evropské unie.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.