https://www.traditionrolex.com/18
Ministr chce po Evropské komisi vysvětlení, proč nechce proplatit Penamu linku na tousty
  

Ministr chce po Evropské komisi vysvětlení, proč nechce proplatit Penamu linku na tousty


Do začátku června měly české úřady poslat do Bruselu vysvětlení, jakým způsobem se vypořádaly s chybami u projektů společnosti Agrofert dotovaných Evropskou unií. Jenže ministři české vlády z hnutí ANO místo toho odeslali další připomínky ke zprávě posuzující střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Navíc požadují posudky, z nichž evropští kontroloři vycházeli při zkoumání dotace na linku na toustový chléb společnosti Penam z holdingu Agrofert.
Pekárna Zelená louka získala na stavbu linky na výrobu toastového chleba značky Penam z unijních peněz 100 milionů korun, zhruba čtvrtinu všech nákladů. Zatím byla proplacena z českého rozpočtu, unijní kontrola totiž zjistila, že místo linky „s výraznými inovačními prvky“ použila pekárna již existující technologii, čímž nesplnila podmínky pro získání dotace.

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které dotaci proplatilo, teď chce po kontrolorech podklady, ze kterých při posuzování vycházeli. „Ohledně toastové linky Penam chceme vidět posudky auditorů Evropské komise,“ uvedl ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček za ANO pro server iROZHLAS.cz.

„Audit obsahuje pouze konstatování. A tím, že je to ve zřejmém rozporu s hodnotiteli, tedy pojetím procesní inovace dle Frascatiho manuálu, který je v Evropské unii určující, tak očekáváme konkrétní důkazy,“ doplnil Havlíček. Jeho resort byl jedním z těch, kteří se na české odpovědi na závěrečnou zprávu podíleli.

Podle zprávy Evropské komise vyráběla podobnou technologií chleba společnost Lieken AG, rovněž z holdingu Agrofert, už v roce 2013. Linka Penamu v Herinku u Prahy se přitom rozjela v roce 2018.

Auditoři v ní zároveň konstatují, že kvůli chybám nemá holding Agrofert nárok celkem na 285 milionů korun, které měl z dotačních titulů obdržet. Tuto částku vyčíslili na základě porušení zákona o střetu zájmů, ale i nedostatků ve schválených projektech, jako v případě linky na toustový chléb.

Premiér Babiš a někteří ministři české vlády se závěry auditu nesouhlasí, například ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO se chce bránit i u Evropského soudního dvoru. Definitivní verdikt, o kolik peněz by Česká republika mohla kvůli sporným dotacím přijít, by měl padnout na podzim letošního roku.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Ministr chce po Evropské komisi vysvětlení, proč nechce proplatit Penamu linku na tousty

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.