https://www.traditionrolex.com/18
Německý pekárenský trh je v ohrožení
  

Německý pekárenský trh je v ohrožení


Zdražování vstupů dopadlo nejen na české pekaře. Boj s rostoucími cenami elektřiny, plynu, pohonných hmot, surovin i mzdových nákladů svádí i kolegové v sousedním Německu. Ceny energií, jejichž strmý vzestup nastartoval konflikt na Ukrajině, se sice naplno projeví až začátkem příštího roku, avšak již teď je mnoho firem na pokraji krachu a hrozí vlna zavírání pekárenských provozů a s tím související propouštění.
Německé pekárny vyzývají vládu

Asi 10 tisíc německých pekáren se spojilo, aby varovaly vládu země s nejsilnější ekonomikou EU, že přenášení stoupajících nákladů na zákazníka není z dlouhodobého hlediska únosné. Inflace našich sousedů se pohybuje kolem osmi procent a zákazníci již nyní omezují nákupy a mění nákupní chování. Přitom chléb je pro Němce základní potravinou a průměrný Němec ho ročně sní asi 56 kilo. Německý pekárenský trh byl vždy celkově silný a pyšnil se ročním obratem okolo 15 miliard eur.

Tak jako v Česku, reagují i německé pekárny na krizi optimalizací provozu i nabízeného sortimentu. Rostoucí náklady nesou na bedrech částečně pekárny samotné, částečně zákazníci a i zde se mluví o jednom z nejtěžších období, které za svou historii pekárenský průmysl zažívá.

Očekává se, že ceny za elektřinu vzrostou asi čtyřikrát a o cenách plynu v Německu proběhly médii za poslední dny zprávy, že by mohl zdražit až třicetpětkrát. Většina pekáren přitom používá plynové pece, jejichž náhrada za elektrické nebo naftou vyhřívané pece by byla nákladná a časově náročná.

Miliardová opatření

Vláda reaguje opatřeními a vyčlenila na pomoc občanům i podnikatelskému sektoru 65 miliard eur. Firmám s energeticky náročnými provozy jsou z tohoto balíčku určeny 3 miliardy. Ministr hospodářství Robert Habeck slibuje  množství opatření a úlev pro německé podniky.

I přes zásah vlády však mnohé provozy tlak nezvládnou a jiné budou muset omezit sortiment a uchýlit se ke snížení kvality výrobků. Stejně jako u nás, výsledky dopadu krize čas teprve ukáže.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Německý pekárenský trh je v ohrožení

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.