https://www.traditionrolex.com/18
Nový posun v kauze oprávněnosti dotací pro Penam
  

Nový posun v kauze oprávněnosti dotací pro Penam


O vývoji situace ohledně dotací na inovativní linku na toustový chléb společnosti Penam bylo napsáno mnoho, avšak v poslední době to začalo vypadat, že kauza uvízla na mrtvém bodě, kdy Evropská komise sice rozhodla o neoprávněnosti žádosti o stomilionovou dotaci a odmítla peníze vyplatit, avšak české ministerstvo průmyslu a obchodu již peníze Penamu vyplácelo a zdráhalo se platby pozastavit.
Ministerstvo se přiklání k expertům z Bruselu

S příchodem nové vlády se obnovilo i šetření. Ministr Sikela byl odhodlán věci přijít na kloub a dotace případně po Penamu vymáhat zpět. Nový ministr si tedy od Bruselu vyžádal expertní posudky, které byly kvůli posouzení oprávněnosti dotace vyhotoveny. Všechny tři posudky se shodují, že žádost o dotaci byla neoprávněná a uvedené informace měly údajně přesvědčit i ministra Sikelu. Na základě těchto expertiz hodlá ministerstvo požadovat vrácení dotace zpět do státní kasy.

V neprospěch oprávněnosti dotace se již dříve rozhodli vypovídat i dva důležití svědci, kteří se sami přihlásili na policii. Prvním byl bývalý provozní ředitel firmy Penam Michal Miksche a druhým Vladimír Hora, který se jako jednatel společnosti Futurpol zúčastnil výběrového řízení právě na diskutovanou inovativní linku a měl tedy možnost shlédnout detailní zadání projektu. Oba svědci se shodli, že linka inovativní nebyla.  

Na obzoru je soudní řešení sporu

Nic však není tak jednoduché, jelikož koncern Agrofert, pod který firma Penam spadá, již dříve oznámil, že ve hře je řešení sporu soudní cestou a mluvčí holdingu Karel Hanzelka se jasně vyjádřil, že dotace se rozhodně vracet nechystají. Koncern Agrofert odmítá jakékoliv pochybení a trvá na tom, že byla dodržena veškerá pravidla pro získání dotace. Dříve stáli za holdingem i úředníci ministerstva a nechali vypracovat i svůj vlastní posudek, který poslali Evropské komisi jako důkazní materiál, avšak úspěch neslavili. Nové vedení ministerstva má však evidentně na situaci jiný názor a celá mašinerie se dává zase do pohybu. Na vyústění celé kauzy si však budeme muset ještě počkat.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Nový posun v kauze oprávněnosti dotací pro Penam

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.