Pekaři odmítají „semaforový“ systém značení potravin
  

Pekaři odmítají „semaforový“ systém značení potravin


Evropská unie se zabývá zavedením nového plošného systému značení potravin. Důvodem je, aby byla spotřebiteli poskytnuta jasná a snadno pochopitelná informace o nutriční hodnotě daného produktu. Tento systém by měl zákazníkovi posloužit rychleji a lépe posoudit výživnou hodnotu a přispět tak ke zdravějšímu stravování veřejnosti. Ano, výrobky již nyní sice obsahují detailní popis složení, avšak ne každý se v nutričních hodnotách a názvech ingrediencí vyzná.
Systém Nutri-Score

Jedním z preferovaných návrhů je takzvaný systém Nutri-Score, který již některé země EU používají. Přední strana obalu by dle tohoto návrhu byla označena barevným „semaforem“ a písmeny A-E, kde A a B jsou dva různé odstíny zelené, C je žluté a písmena D a E jsou značena červeně. Světle zelené A by tedy označovalo ty nejzdravější, zatímco tmavě červené E ty nejméně zdravé potraviny. Každý zákazník by potom věděl, že potraviny z kategorie A a B mají vysokou výživovou hodnotu a jsou tak neopomenutelnou součástí každodenní výživy. Konzumaci potravin ze skupiny E by potom měl zákazník ideálně ve stravě omezit.

 

Pekaři jsou zásadně proti

Zavedení takového značení by uvítali zákazníci i výživový poradci. Nebylo by třeba zvlášť zkoumat obsah cukrů, tuků a různých „éček“. Pro rychlou orientaci by postačilo zkontrolovat „semafor“.
Na nový systém se již nyní připravují mnohé velké potravinářské firmy a změny zavádějí ještě než nový systém vejde v platnost.
Pekaři jsou naopak proti „semaforu“ a vidí v něm jen další byrokracii, která by jim komplikovala práci. Navíc je možné, že by zákazníky mohla třeba výstražná červená odradit od voňavého koblížku nebo křupavého škvarkového pagáče.
 


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pekaři odmítají „semaforový“ systém značení potravin

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.