Ceny vstupů však nejsou první ranou, kterou za poslední dobu pekárenský trh prožívá. Koronavirová situace zvýšila náklady na dodržování hygienických opatření a také znamenala v určitých obdobích nižší odbyt. Rostoucí ceny nyní brání zotavení trhu a vedou ho do další krize.
Situaci nepomáhají ani neustále se měnící ceny vstupů, které zabraňují rychlé reakci pekáren a smlouvy s řetězci, které vyžadujíí, aby byly informace o změně ceny oznámeny s minimálně měsíčním předstihem. Než dojde k dohodě, nesou pekárny náklady na svých bedrech a nezbývá než doufat, že tu tíhu vydrží.
Činnost muselo ukončit již asi 5 % pekáren s celkovým ročním objemem výroby kolem jedné miliardy korun. Některé podniky nebyly schopné novým cenám čelit. Ostatní pekárny byly nuceny rostoucí náklady promítnout do cen pečiva. Například chleba nyní zákazník koupí o víc než 28 % dráž.
Díky vyšším cenám dávají zákazníci přednost základnímu pečivu, jako jsou rohlíky a chleba. Těžké časy zažívají střední podniky i malé řemeslné pekárny, jejichž sortiment je již běžně ve vyšší cenové kategorii.
Potravinářská komora radí využít dočasného krizového rámce EU a poskytnout pekárnám kompenzaci vysokých cen energií.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse