https://www.traditionrolex.com/18
S čím se potýkají české pekárny?
  

S čím se potýkají české pekárny?

Témata: pekárny

Naše pekárny to v poslední době na českém trhu nemají zrovna lehké. K situaci přispívá svou tíhou hned několik faktorů. Které to jsou?
Tlak obchodních řetězců

Existují dvě hlavní skupiny zákazníků. Jedni mají rádi malé řemeslné pekárny a rádi si připlatí za kvalitu a zdravější pečivo, druzí dávají důraz na jednoduchost a rychlost nákupu a rádi seženou vše na jednom místě.  Pekárny, které uvízli mezi těmito dvěma hlavními skupinami často svádí boj o svou existenci. Ani pro na oblibě rostoucí řemeslné pekárny však není situace jednoduchá. Obchodní řetězce jsou totiž jako konkurence těžkým oříškem. Mnohé řetězce mají vlastní pekárnu nebo s nějakou menší pekárnou spolupracují. I ony lákají zákazníky na čerstvé pečivo a neváhají investovat do technologií. Například v prodejnách Globus denně pečou své vlastní čerstvé pečivo a Penny a Kaufland zase sází na regionální prodejce. Avšak konkurence řetězců není všechno, s čím se pekárenský trh v Česku potýká.

Nedostatek kvalifikovaných pekařů

Jedním z nějvětších problémů je nedostatek pekařů. Ročně se u nás vyučí pouze asi 150 nových pekařů a tendence není bohužel zrovna rostoucí, jelikož mladým lidem nepřijde pekařina jako perspektivní obor.

Vysoké náklady

Momentálně se k již tak nelehké situaci českých pekáren připojily zvyšující se ceny energií i vstupních surovin. Některé pekárny tato vražedná kombinace donutila složit zbraně a vzdát to. Jednou z nich je bohužel také tradiční pekárna Japek, která je po třiceti letech bezproblémového fungování v úpadku.

Nezbývá než doufat, že bude přibývat zákazníků, kteří ocení kvalitní pečivo, že si pekařina najde cestu k srdci více mladých učňů, a že vysoké náklady nezlomí pekárnám vaz.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

S čím se potýkají české pekárny?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.