https://www.traditionrolex.com/18
Slovenští pekaři požadují férové obchodní podmínky
  

Slovenští pekaři požadují férové obchodní podmínky


Pekařství je na Slovensku jedním z nejohroženějších odvětví, neboť tlak obchodníků snižuje ceny prodávaného pečiva pod výrobní náklady. Situaci na slovenském trhu může změnit chystaná novela zákona o nepřiměřených podmínkách v obchodních vztazích.
Novela zákona by měla přinést zkrácení splatnosti faktur, eliminovat skryté poplatky a zlepšit kontrolu včetně zavedení přísnějších sankcí. Tyto základní obrysy představila slovenská ministryně zemědělství Gabriela Matečná.

Faktury za pečivo budou splatné ve lhůtě 15 dnů

Ministerstvo zemědělství navrhuje, aby faktury za pekárenské výrobky byly splatné do 15 dní. Je to reakce na obchodní řetězce, které denně inkasují platby za prodané pečivo, přičemž pekařům splácí faktury v šedesátidenní splatnosti. „Takové jednání je neférové vůči producentům potravin,“ konstatovala ministryně Matečná. Pekaři kratší lhůty splatnosti vítají, protože zásadně pomůžou s financování výroby.

 

Pekaři požadují zákaz prodeje s cenou pod výrobními náklady

Slovenští pekaři zároveň požadují, aby nebyl možný prodej pečiva s cenou pod výrobními náklady. Podle Petra Živického, manažera Penam Slovakia, obsahuje návrh novely zákona pojem výrobní náklady. Ale již nevysvětluje, co vše tyto náklady zahrnují. V zákoně o cenách je již zakotvený pojem ekonomicky oprávněné náklady. Dlouhodobá snaha pekařů směřuje k prosazení zákazu prodeje za ceny, které jsou pod těmito ekonomicky oprávněnými náklady.

 

Ceny pečiva sráží mražené polotovary

Pekařské odvětví na Slovensku zároveň postihuje trend dopékaných mražených polotovarů, které prodávají obchodní řetězce. Mražené polotovary se nelíbí pekařům, neboť sráží cenu pečiva na minimum. Podle Milana Lapšanského, generálního ředitele sekce potravin a obchodu slovenského ministerstva zemědělství, je základním problémem pokřivený trh. Základní potraviny jsou totiž podle slov Milana Lapšanského nereálně levné. Situace před časem vyústila v napětí, kdy pekaři zvažovali přerušit dodávky čerstvého pečiva do jednoho z obchodních řetězců.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Slovenští pekaři požadují férové obchodní podmínky

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.