https://www.traditionrolex.com/18
Tři pekárenské společnosti dostaly pokutu za kartel
  

Tři pekárenské společnosti dostaly pokutu za kartel


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil pokutu 52,8 miliónu korun třem tuzemským pekárenským firmám. Důvodem je kartelová dohoda, kterou měly uzavřít před jedenácti lety.
Rozhodnutí svého předsedy Petra Rafaje úřad zveřejnil včera. Podle něj musí společnost Delta pekárny uhradit sankci ve výši 24,8 miliónu korun. Společnost OK Rest, dříve Odkolek, má uhradit 14,8 miliónu a Penam 13,2 miliónu.

O případu jsme vás informovali již před dvěma lety v článku Kartelová dohoda pekáren potvrzena.

„Účastníci řízení porušili zákon o ochraně hospodářské soutěže tím, že nejpozději od 18. září 2003 prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací slaďovali svůj záměr dosáhnout zvýšení cen čerstvého běžného pečiva a chleba a cen čerstvého cukrářského pečiva,“ uvádí se mimo jiné ve zdůvodnění pokuty. Společnosti podle úřadu později rozeslaly svým odběratelům oznámení o zvýšení cen a dále vzájemně konzultovaly chování na trhu.

Úřad v této věci už jednou rozhodl, a to již v roce 2005. Následná soudní řízení prokázala, že skutek se skutečně stal, nicméně zpochybnila způsob vypočtení pokuty.

Ve svém rozhodnutí se předseda úřadu Rafaj obsáhle věnoval také změnám ve společnostech Delta a OK Rest. Rozhodnutí majitelů převést jejich aktivity na jiné firmy ve stejné pekárenské skupině označil za snahu vyhnout se postihu za protisoutěžní jednání.


Zaujal vás článek?   


Autor: Martin StejskalV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.