Nizozemskou krajinu zdobí přibližně 1 200 vodních a větrných mlýnů. Většinu z nich udržují dobrovolníci ve svém volném čase. I přes dostupné moderní technologie stále v zemi existuje hrstka mlynářů, kteří ve vodních a větrných mlýnech produkují mouku podle původních postupů. Tímto tradičním řemeslem, které se zpravidla dědí z otce na syna, se v Nizozemsku živí asi čtyřicet mlynářů.
To je i případ šestapadesátiletého Maartena Dolmana z města IJsselstein ve střední části Nizozemska. Maarten Dolman je mlynářem již 30 let. Mlynářské řemeslo zdědil po svém otci. V pětatřicetitisícovém městě IJsselstein produkuje několik druhů mouky ve větrném mlýnu z roku 1732, který patří k největším mlýnům na obilí v Nizozemsku. Denní produkce dosahuje až jedné tuny mouky.
„Žiji s větrem. Vítr je mým motorem už 30 let. Mlýn se hýbe, dává trochu energie a přináší mi uspokojení“, říká Maarten Dolman. Nizozemský mlynář dodává mouku řemeslným a rodinným pekařstvím. Svou produkci zároveň prodává v malém obchodě přímo u paty mlýna.
Tradiční řemeslo mlynářů provozující vodní a větrné mlýny bylo natolik ohroženo, že se ho UNESCO rozhodlo chránit zápisem na seznam světového kulturního dědictví. UNESCO se zároveň zavázalo finančně podporovat aktivity vedoucí k udržení a záchraně řemesla. K aktivitám budou patřit především kampaně ve školách, stáže v mlýnech a vzdělávání v oblasti mlynářského řemesla.
Cílem je udržet při životu mlynářské řemeslo využívající tradiční technologii. Maarten Dolman si pochvaluje, že je nyní řemeslo chráněné a původní postupy výroby mouky se zachovají po další generace. Pomyslné otěže v rodinné mlynářské tradici se připravuje převzít jeden z Maartenových synů, který se chystá pokračovat v otcových šlépějích.
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse