V kauze Penam vypovídá další svědek zevnitř. Bude to stačit na uzavření případu?
  

V kauze Penam vypovídá další svědek zevnitř. Bude to stačit na uzavření případu?


Ve skandálu týkajícím se stomilionové dotace na inovativní linku, která byla prozatím zaplacena z veřejných peněz, nastal významný zlom. Za přelomový můžeme považovat především fakt, že je to poprvé, co se v nějaké kauze týkající se současného premiéra Andreje Babiše a jeho dotačních kauz objevil svědek zevnitř.
Michal Miksche první svěděk

Prvním, kdo se v této záležitosti ozval byl Michal Miksche, bývalý provozní ředitel firmy Penam, který se ihned stal klíčovým svědkem. Svou výpovědí v podstatě vyloučil možnost, že by se v případě dotace na zdravější toastový chleba jednalo o nedorozumění. Prohlásil totiž, že parametry nové inovativní linky byly pouhou kopií již několik let používané linky v pekárně v Liekenu, která taktéž patří českému premiérovi. Parametry byly navíc převzaty i s chybami, čehož si všimli i vyšetřovatelé z Evropské komise, která se po dlouhém vyšetřování rozhodla dotaci neproplatit.

Vladimír Hora jako další významný svěděk

Vyšetřování kauzy policií ČR však doposud uzavřeno nebylo a objevil se i druhý významný svědek ochotný vypovídat. Vladimír Hora je jednatelem společnosti Futurpol, která Penamu již 22 let dodává nové technologie. Firma Futurpol se zúčastnila výběrového řízení na tolik diskutovanou inovativní linku a dostala se tak k detailnímu popisu poptávky zadavatele. Firma následně část zakázky získala a podepsala tak na tuto část doložku o mlčenlivosti, což je pochopitelným důvodem, proč její jednatel nyní nechce médiím odhalit detaily. Na výpověď v případě podezření ze spáchání trestného činu se však doložka nevztahuje a nový svědek je ochoten svědčit na policii. Případ se ho totiž prý osobně dotýká, jelikož danou linku pro Penam platíme my všichni z vlastních kapes. Dle jeho názoru na ni firma Penam neměla nárok a své tvrzení může doložit dokumentací.

 

 Ministr Karel Havlíček, kterého do vlády přivedl sám pan ministr, se však brání zastavení vyplácení dotací firmě Penam, a to i přes rozhodnutí EU a svědecké výpovědi. Tvrdí, že se bojí soudu s Agrofertem, jelikož prý byly dodrženy veškeré podmínky dle českého právního řádu. Dokument vydaný jeho ministerstvem však jasně říká, že v případě podezření na nesrovnalosti, které by mohly mít finanční dopad, je poskytovatel dotace oprávněn vyplácení zastavit. Na co tedy ministerstvo čeká?


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

V kauze Penam vypovídá další svědek zevnitř. Bude to stačit na uzavření případu?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.