https://www.traditionrolex.com/18
Vydařené Slavnosti chleba ve Slupi letos přilákaly rekordní počet návštěvníků
  

Vydařené Slavnosti chleba ve Slupi letos přilákaly rekordní počet návštěvníků

Témata: chleba

Malá jihomoravská vinařská obec Slup u Znojma se pyšní překrásným historickým Vodním mlýnem. Pro zvýšení návštěvnosti pořádá každoročně začátkem září oblíbené Slupské Slavnosti chleba, zaměřené na prezentaci mlynářského řemesla a pekařské techniky, které ale rozhodně nejsou pouze o chlebu. V tento den tato obec o méně než 500 obyvatelích neuvěřitelně ožije. Na pořádání akce, vázané na místní hody, se podílí i Technické muzeum v Brně, které památku Vodní mlýn spravuje.
V sobotu 5. září 2015 se ve Slupi konal již 11. ročník těchto tradičních Slavností chleba. Ty jsou proslulé bohatým programem zaměřeným na folklor a tradiční řemesla. Každoročně zde vystupují folklorní soubory nejen z Moravy, ale i ze zahraničí a připraven je velmi zajímavý doprovodný program, který zajme celou rodinu. Tento den panovalo ve Slupi příjemné počasí a to se spolu s vyhlídkou zajímavě stráveného dne projevilo i na zatím nejvyšší návštěvnosti za všechny roky konání akce. Přišlo 3759 platících diváků, děti a lidé zdravotně postižení s průkazem ZTP měli vstup zdarma. V areálu se pohybovalo včetně účinkujících a pořadatelů přibližně 5 500 lidí, což svědčí o vysokém zájmu a doufejme, že tento trend přetrvá i v následujících letech. O dopravu návštěvníků z blízkého okolí a ze Znojma, kteří na akci nechtěli jet autem, se postaraly historické autobusy technického muzea v Brně.

Akci zahájil tradičně průvod obcí. Návštěvníci si v tomto roce mohli vychutnat přehlídku čtrnácti folklorních souborů, z nichž většina byla z Jižní Moravy, jeden ze Slovenska a jeden dokonce až z Rumunska. Pro tuto příležitost vyroste vždy podium v pěkném zákoutí u mlýna. Jarmark představil v 55 stáncích historická řemesla a před průčelím mlýna nesměla chybět ani divácky oblíbená výroba foukaného skla ve sklářské peci. 40 stánků s občerstvením se postaralo o to, že nikdo nebyl o hladu ani žízni, koupit se dal samozřejmě i burčák a čerstvé pečivo. Ve vojenské polní pekárně po celý den probíhalo pečení chleba zkušenými pekaři, který mohli návštěvníci ochutnat a odvézt si domů. V nepřetržitém provozu byl také Vodní mlýn ve Slupi s prezentací mlynářského řemesla, jehož prohlídku si většina návštěvníků nenechala ujít.

Během dne probíhal kromě vystoupení folklorních souborů i další program. Dopoledne projela areálem kolona přibližně 30 veteránských vozů značky Škoda, po poledni se představilo okolo 20 traktorů různého stáří a značek. Ty si mohli lidé během celého dne prohlédnout blíže v hospodě U Bábovky, která je nejmenší hospodou v ČR. V odpoledních hodinách byla sloužena zpívaná mše v místním kostele Jména Panny Marie.

Zajímavý program probíhal i mimo areál slavností. Před branami bylo připomenuto 70. výročí konce druhé světové války, bylo zde zřízeno vojenské ležení s účastí četníků a vojáků v dobových vojenských uniformách a se zbraněmi. Tematické akce probíhaly ten den i v Muzeu zemědělství Oleksovičky a v Muzeu ČS opevnění 1938.

Celý den zakončila hodová zábava, která začínala v 20:00 v místním kulturním domě. Tento ročník Slavností chleba se nad očekávání podařil, nezbývá než se těšit na ten příští. Pokud jste do Slupi ještě nikdy nezavítali, určitě si zde 3.9.2016 naplánujte výlet, litovat nebudete.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Vydařené Slavnosti chleba ve Slupi letos přilákaly rekordní počet návštěvníků

 Pochop Zdeněk Reaguj

Prosim kdy se konaji dalši slavnosti ve Slupi

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.