https://www.traditionrolex.com/18
Závadná polská vaječná moučka
  

Závadná polská vaječná moučka


Jak napsal v pondělí polský list Gazeta Wyborcza, Polsko má další potravinářský skandál: Ústřední protikorupční úřad CBA odhalil spojení majitele potravinářské firmy z Ostrówa Wielkopolského se státními úředníky, kteří zřejmě přehlíželi a kryli to, že firma vyráběla škodlivou vaječnou moučku. Podle tohoto deníku byla moučka téměř prostá vajec, byla v ní rybí moučka, vápenec a „vaječnou“ barvu zajišťovala kurkuma. Navíc ovšem testy prokázaly, že moučka není neškodná, ale ohrožuje zdraví: obsahuje mnoho choroboplodných bakterií a především těžké kovy, například jedovaté olovo.
Polská policie proto vlastníka firmy zatkla. Dále se deník zmiňuje o tom, že příslušná hygienická stanice neplnila svou povinnost dohlížet na výrobu; možná proto, že vedoucí hygienik byl příbuzný výrobce moučky.

 

Oficiální informace z Polska chybí

„Polské dozorové orgány ve výrobku zatím oficiálně nepotvrdily přítomnost zkažených vajec, rybí moučky nebo těžkých kovů,“ říká tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. „V systému rychlého varování (RASFF) Poláci nezveřejnili žádnou informaci o firmách nebo výrobcích, podle které by SZPI mohla účinně zaměřit kontrolní činnost. Veškeré informace, které se u nás objevily, tak byly čerpány pouze z polských médií. Na případ je uvaleno informační embargo polskou prokuraturou. Postup je totožný s případem polské soli, kde dozorové orgány již měsíc a půl odmítají sdělit jakékoli podrobnosti, i když je k tomu zavazuje řada evropských nařízení. Polské úřady nicméně připouštějí, že výroba probíhala v závodě, kterému byla odebrána licence. Při absenci přesných informací o kontaminantech a jejich koncentraci nelze určit povahu ani míru rizika pro spotřebitele.“

 

U nás závadná moučka zatím není

Výroba potravin živočišného původu je primárně v gesci Státní veterinární správy. Podle jejího vyjádření se ale tato škodlivá moučka do naší republiky nedostala. Při cílené kontrole v minulých dnech ohledně případných polských dodávek byla zjištěna jenom jedna zásilka polské moučky v republice. Tato moučka však nepocházela ze zmíněné závadné výrobny a byla v pořádku.

 

Zvýšená ostražitost

Případné opakované problémy sleduje SZPI, která je připravena jednat tam, kde to určuje zákon (výroba potravin s převahou surovin neživočišného původu a potom prodej). „Pokud by tedy byl závadný výrobek zjištěn v distribuci, výrobu za použití uvedené moučky by inspektoři ihned zastavili a inspekce by nařídila stažení výrobků. SZPI věnuje zvýšenou pozornost polským potravinám od vypuknutí kauzy s technickou solí“, doplňuje Pavel Kopřiva ze SPZI.


Zaujal vás článek?   


Autor: Alena GembalováV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.