Agrofert je na Slovensku podezřelý z porušení hospodářské soutěže
  

Agrofert je na Slovensku podezřelý z porušení hospodářské soutěže


Slovenský antimonopolní úřad se zabývá podezřením, že skupina Agrofert zatajuje skutečný tržní podíl v segmentu výroby a prodeje pekárenských výrobků. Podle odhadů Agrofert zaujímá třetinu slovenského trhu. Tržní podíl ale mohl narušit neohlášený nákup dvou slovenských pekáren.
Zatímco český antimonopolní úřad posuzuje, zda pekárenská skupina Penam z holdingu Agrofert může převzít kontrolu nad konkurenční firmou United Bakeries, pak slovenský regulátor řeší možné porušení zákona. Antimonopolní úřad Slovenské republiky se zabývá prodejem dvou pekáren, které měl oklikou koupit Agrofert.

 

Podezřelý nákup pekáren

Celá kauza se vyvíjí již několik let. Údajně nákup pekáren následoval po prvním nezdařilém pokusu o ovládnutí United Bakeries. Tento obchod v roce 2012 slovenský antimonopolní úřad zamítl, neboť by Agrofert získal na slovenském trhu s pečivem dominantní podíl.

Přesto Agrofert v oboru expandoval. V roce 2014 získal do svého majetku pekárnu Peza z Žiliny a společnost Prvá Bratislavská Pekárenská. Nákupy se ale odehrály za podezřelých okolností. Prvou Bratislavskou Pekárenskou koupila malá společnost Majetky, která od prosince 2013 patří české společnosti Penam z holdingu Agrofert. Žilinskou pekárnu Peza koupila společnost Arfo, ve které figuroval advokát Tomáš Šimonovič. Ten pracoval pro advokátní kancelář Vojtěcha Agnera, jenž byl členem vedení Agrofertu.

U obou těchto nákupů existuje podezření záměrného nákupu s cílem navýšit tržní podíl v oboru výroby a prodeje pečiva.  Jestliže by se zatajený nákup dvou slovenských pekáren potvrdil, hrozila by Agrofertu pokuta přesahující až 16 miliard korun včetně dalších sankcí omezující chod firmy. Jelikož je kauza stále v šetření, slovenský antimonopolní úřad neposkytl k věci žádné informace.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Agrofert je na Slovensku podezřelý z porušení hospodářské soutěže

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.