https://www.traditionrolex.com/18
Bude se obilí dovážet přes Polsko?
  

Bude se obilí dovážet přes Polsko?

Témata: obilí

O tom, že válka ovlivňuje dovoz obilí z Ukrajiny, se denně dozvídáme ze všech médií. Ukrajina dříve vyvážela většinu obilí přes přístavy v Černém moři, které jsou ovšem v současné době blokovány ruskými vojenskými silami. Obzvláště ohrožen je vývoz pšenice. Situaci nepomáhá ani zákaz vývozu pšenice, který byl vyhlášen Indií kvůli masivnímu růstu cen způsobenému extrémními vedry. Druhý největší vývozce si tedy nechává pšenici pro potřeby své vlastní krize a tlak na dodávky pšenice ve světě ještě roste.
Polsko jako alternativní řešení

Nějakou chvíli to vypadalo, že logistiku z Ukrajiny vyřeší náhradní trasa vedoucí přes Polsko, ovšem polské ministerstvo zemědělství nyní přišlo s tím, že takto není schopné pokrýt ani polovinu množství, které by bylo třeba. Každý měsíc je třeba pokrýt transport čtyř až pět tun ukrajinského obilí, přičemž Polsko může se svým současným technickým vybavením slíbit převoz sotva dvou milionů tun. Háček tkví v tom, že pokud by ukrajinský export obilí klesnul pod čtyři miliony tun za měsíc, hrozí dle eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowskiho světu nedostatek potravin.

Ani při menším množství však nebude zavedení alternativní trasy procházkou růžovým sadem. Polsko a Ukrajina mají jiný rozchod kolejí, a tak bude nutné obilí na hranicích překládat na polské vlaky či do nákladních aut. Také se pro účel kontroly těchto dodávek obilí bude muset upravit osm hraničních stanovišť. Mluví se také o založení polsko-ukrajinské společnosti, která by zabezpečila export i transport obilnin. Jak dlouho to však bude trvat a zda se situaci podaří vyřešit včas, není jasné.

 


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Bude se obilí dovážet přes Polsko?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.