https://www.traditionrolex.com/18
Ceny másla i vajec jsou před Vánocemi nižší než v posledních dvou letech
  

Ceny másla i vajec jsou před Vánocemi nižší než v posledních dvou letech


Čas Vánoc je u nás stále spojen také s pečením vánočního cukroví. Podle průzkumu agentury Ipsos pro Ahold z minulého roku ho připravuje téměř šedesát procent obyvatel České republiky. Každoročně tak výrazně stoupá poptávka po potravinách, ze kterých se cukroví peče, zejména po másle a po vejcích.
Přestože se letos nesetkáváme s prudkým zdražováním těchto základních potravin, jako tomu bylo v roce 2017, ceny másla i tak rostou. Podle Českého statistického úřadu v říjnu zdražilo 250 gramů másla o více než šest procent oproti září a průměrně stálo 46,15 Kč.

V meziročním srovnání je ale i tak levnější než v posledních dvou letech, loni ve stejné době stála čtvrtka másla v průměru téměř 56 korun. Ekonomové na letošek ani žádnou „máselnou krizi“ nepředpokládají, zejména kvůli ekonomickému zpomalování Číny, což vrací globální trh s mléčnými produkty do rovnováhy.

 

Vejce zlevňují v celé Evropské unii

Ještě příznivěji se pro spotřebitele vyvíjí cena vajec. Ty najdou ve vánoční kuchyni uplatnění nejen do cukroví, ale i v bramborovém salátu a v trojobalu na kapra nebo řízek. Podle dat ČSÚ cena deseti vajec v říjnu meziročně klesla o 15,6 procenta na 30,40 koruny.

I u vajec lidé výrazně ušetří ve srovnání také s předloňským rokem, kdy vrcholila takzvaná fipronilová kauza. Poté, co odezněla, cena vajec postupně klesá v celé Evropské unii. V České republice spadla skokově na začátku letošního roku a na nejnižší úroveň se dostala v srpnu, kdy se 10 vajec prodávalo v průměru za 29,77 koruny. Od té doby cena roste, ale jen velmi mírně.

U hladké mouky došlo ve srovnání s loňským rokem k mírnému zdražení, nicméně v říjnu oproti září slevnila z 12,11 Kč za kilo na 11,66 korun. Nejdražší mouka byla přitom letos v březnu, kdy se jeden kilogram prodával průměrně za 12,37 koruny.

Výrazněji letos nezdražovalo ani vánoční cukroví na objednávku, nejčastěji stojí od 400 do 600 korun za kilogram. Zákazníci stále kupují hlavně klasické druhy jako například vanilkové rohlíčky a zájem o ně většinou mírně roste. Do cen vánočního cukroví se pozitivně projevila také letošní vysoká úroda vlašských ořechů.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Ceny másla i vajec jsou před Vánocemi nižší než v posledních dvou letech

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.