https://www.traditionrolex.com/18
Cukr nad zlato a sladké pečivo jen pro krále
  

Cukr nad zlato a sladké pečivo jen pro krále

Témata: cukroví

Až téměř doteď nemohly cukrovary v cenotvorbě zohlednit vysoké náklady na energie. Většina smluv je totiž uzavřena na období jednoho roku a nyní se blíží konec jejich platnosti. Do ceny se navíc promítají nejen energie, ale také zdražení na straně zemědělců, kteří zvýšili ceny i o 40 %. I oni se totiž potýkají s astronomickými náklady na energie, pohonné hmoty a hnojiva.
Za cukroví si letos zákazník připlatí

Roste-li cena na straně zemědělců i cukrovarů, ovlivní to celý český pekárenský a cukrářský trh. Ceny sladkého pečiva poletí nahoru, což se v tomto období dotkne citelně především vánočního cukroví, vánočky a dalších tradičních laskomin.

Již v minulých letech ceny těchto oblíbených svátečních produktů rostly, avšak poptávka po nich stoupala také. Výkonný ředitel pekařského svazu Bohumil Hlavatý je však toho názoru, že letošní zdražení přinese cenový šok a pokles poptávky. Počátky tohoto trendu lze u sladkého pečiva pozorovat již nyní. Zákazníci přesunují svou pozornost k základním druhům pečiva, jako jsou tukové rohlíky nebo konzumní chléb.

Ani těm, kteří jsou zvyklí péct si cukroví doma, se však zdražení nevyhne. Za kilogram cukru, jehož průměrná cena se v současné době pohybuje okolo 18 korun, nyní koncový zákazník zaplatí o polovinu víc než před rokem. V posledním měsíci se cena cukru zvedla o neuvěřitelných čtyřicet procent.

Evropskou unii trápí nedostatek cukru

Problémem je i celkový nedostatek cukru. Díky restrukturalizaci ze strany EU se uzavřelo mnoho cukrovarů a celá unie teď čelí nedostatku cukru, neb její celková spotřeba je někde kolem 17 milionů tun a roční produkce je maximálně 16 tun. Samozřejmě by se cukr dal dovézt, avšak přední vývozci cukru zaznamenali díky špatnému počasí malou úrodu a export tedy regulují.

 


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Cukr nad zlato a sladké pečivo jen pro krále

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.