https://www.traditionrolex.com/18
I po pekárnách je dnes požadován odpovědný přístup v oblasti ochrany životního prostředí
  

I po pekárnách je dnes požadován odpovědný přístup v oblasti ochrany životního prostředí


Podnikatelé ze všech sfér, a tedy i pekárny, se dnes musí vypořádat se stále přísnější legislativou v oblasti životního prostředí. Aby se náročné požadavky dařilo plnit, je potřeba do řídících i výrobních procesů začlenit odpovědný přístup.
Aby mělo plnění požadavků daných legislativou pro provoz pekárny nějaký význam, je potřeba řešit stránku environmentálního managementu pomocí čistší produkce, nikoliv pouze udělat zákonem stanovená neproduktivní opatření. Teprve pak může být plnění zákonem stanovených směrnic a norem pro podnik i ekonomickým přínosem a ne přítěží.

Co je to vlastně čistší produkce? Je to efektivnější využití všech zdrojů a snížení ekologických rizik. Zkrátka je potřeba snížit negativní dopad výroby na naše prostředí.

Tímto se zabývá i Centrum čistší produkce Brno, které již vypracovalo přes 200 projektů u nás i v zahraničí. Projekty čistší produkce se týkají různých podniků v zemědělství i průmyslu, tedy i pekáren. Podívejme se na to, jaký je výsledek některých těchto projektů. Je třeba porovnat investiční náročnost s efektem na životní prostředí a také s ekonomickým přínosem nejen pro daný podnik, ale i pro stát. Pokud by totiž opatření neměla daný efekt, je zbytečné je provádět.

Uvědomme si, že životnost projektů je v ČR minimálně 10 let a jejich ekonomické efekty je proto potřeba násobit deseti, jak po stránce podnikatelského zisku, tak i po stránce daňových efektů. Dále je třeba brát v úvahu to, že ceny materiálových a energetických vstupů stoupají, takže ekonomické efekty jsou v tabulce na spodní hranici.

PodnikOborInvestiční náklady Hlavní environmentální efektyPodnikový efekt Příjmy pro stát vzniklé odvodem daní
Hepek BrnoPekárna30 302 000 KčRoční spotřeba energie snížena o 3084 GJ8 508 000 Kč ročně1 468 000 Kč ročně
Adélka PelhřimovMlýnsko-pekárenský kombinát12 241 000 KčRočně snížena produkce odpadů o 197 tun12 386 000 Kč ročně4 444 000 Kč ročně
Pekárny K+K BlanskoPekárenská výroba25 115 000 KčSnížení produkce odpadů potravin25 115 000 Kč ročně7 786 000 Kč ročně

Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.