https://www.traditionrolex.com/18
Ideální četba pro mlynáře a pekaře
  

Ideální četba pro mlynáře a pekaře


Pekaři a mlynáři se letos mohou potěšit zajímavou četbou z oboru. Kniha Mlýnský náhon a mlýny nejen na něm popisuje celou řadu mlýnů na tocích střední Moravy. Především se potom zaměřuje na boleloucký Mlýnský náhon, který byl vybudován pravděpodobně již ve středověku a za úkol měl právě pohánění vodních mlýnů. Většina z uvedených mlýnů sice již neslouží svému původnímu účelu a mouka se zde již dlouhé roky nemele, ale i tak má většina z nich stále nějakou užitečnou funkci. Některé fungují jako elektrárny, v některých se bydlí a jiné slouží různým podnikatelským záměrům. Publikace je vlastně takovou kronikou jednotlivých mlýnů a mlynářských rodů, které dané mlýny obsluhovaly a zmiňuje se i o nejstarším mlynářském řádu, kterým byl Mlynářský řád moravský založený již v 15. století. Dočtete se také kdo byl mlynář náchlební a kdo zákupní nebo se potěšíte místní pověstí, kterou jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Zajímavé jsou i zápisy ze schůzí mlynářů, obzvláště ty z období krize, které popisují ostrou konkurenci v odvětví a kritiku státních rozhodnutí. Kniha má 148 stran a kromě textu obsahuje i černobílé snímky.
Kdo stojí za tvorbou a vydáním publikace?

Na publikaci se podíleli hned tři autoři: Petr Indrák, Ladislav Novák a Karel Slavík. Tito vitální sedmdesátníci se dlouhodobě věnují historii svého milovaného kraje a sesbírané poznatky zúročili i při sepsání této jedinečné publikace, jejíž tvorba zabrala několik let. Vydání knihy předcházelo nejen studování knih, sborníků, kronik a dalších dobových materiálů, ale i mravenčí práce v terénu, výzkum a ověřování faktů. Knihu vydalo město Tovačov, kde koncem měsíce září proběhl na hodových slavnostech i křest.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Ideální četba pro mlynáře a pekaře

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.