Kartelová dohoda pekáren potvrzena
  

Kartelová dohoda pekáren potvrzena


Nejvyšší správní soud potvrdil postup antimonopolního úřadu

Další dějství hry o kartelové dohodě největších tuzemských pekáren se odehrálo počátkem dubna u Nejvyššího správního soudu (NSS) v Brně – Delta pekárny, Odkolek a Penam neuspěly se svou kasační stížností na postup Krajského soudu v Brně. I NSS tak potvrdil, že v roce 2003 se tři největší pekárny nedovoleně domlouvaly o zdražení svých výrobků, a dal tak zapravdu rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Případ ale ještě nekončí, vrátí se k projednávání Krajskému soudu v Brně, který bude muset přezkoumat výši pokuty.

 

Pekárny se proti pokutě brání už od roku 2004

Jak se celý případ vyvíjel a co v něm vlastně jde?

 

Skokové zdražení pečiva v roce 2033

Na podzim roku 2003 došlo ke skokovému, zhruba 20% nárůstu cen pečiva, které se předtím zhruba sedm let výrazněji nezvedly. Obchodní řetězce reagovaly stížností k antimonopolnímu úřadu, který zahájil vyšetřování a zjistil, že zmíněné velké společnosti se od léta 2003 domlouvaly o cenách a 26. září 2003 rozeslaly svým odběratelům navlas stejné dopisy o zdražení. Za porušování hospodářské soutěže potom ÚHOS vyměřil pekárnám pokutu ve výši 120 milionů, v dalších řízení ji však postupně snižoval až na konečných 58,2 milionů Kč (srpen 2006). Delta pekárny mají zaplatit 24,8 mil., Odkolek 14,8 mil. a 13,2 mil. zbývá na Penam - výše pokuty se totiž odvíjí od tehdejšího obratu firem.

 

Pekárny se brání u soudu

Pekárny však nepřijaly ani sníženou pokuty a hájily se u soudu tvrzením, že reagovaly na zdražování cen surovin, zejména pšenice, a že v té době zdražovaly další tisíce subjektů. Poslední odvolací řízení u Krajského soudu v Brně proběhlo 21. října 2010 a soud v něm dal za pravdu antimonopolnímu úřadu. Pekárny však s jeho výrokem nesouhlasily s tím, že ani úřad, ani soud žádné nedovolené kontakty mezi nimi neprokázaly. Protože všechny řádné prostředky už byly vyčerpány, využili právní zástupci pekáren mimořádných prostředků a podaly tzv. kasační stížnost na postup Krajského soudu.

 

ÚHOS postupoval dobře, výši pokuty je však třeba znovu projednat

Nejvyšší správní soud nyní sice potvrdil rozhodnutí krajského soudu a tím i postup antimonopolních úředníků, soudní jednání však budou pokračovat. Protože se má za prokázané, že pekaři měli v roce 2003 ke zdražení důvod, bude muset Krajský soud v Brně znovu zvážit všechny okolnosti a projednat výši pokuty, která bude nakonec třem velkým pekařským firmám udělena.

 

Antimonopolní úřad zkoumá i fúzi pekáren

Na celém případu je zajímavé také to, že tři pekárenští obři se dále sbližují. Delta a Odkolek už mají stejného majitele několik let, v roce 2006 se spojily pod názvem United Bakeries. První pokus o fúzi ÚHOS zakázal, napodruhé už prošla. Nyní usiluje známý podnikatel Andrej Babiš o sloučení všech tří - firma Penam je součástí jeho Agrofertu, který vloni oznámil úmysl koupit United bakeries. To by byla vtipná tečka za celým případem, protože napříště by tak podobné domlouvání cen bylo legální. Chystanou fúzi však posuzuje právě antimonopolní úřad, který má „vážné obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže“.

Zdroj: čtk, idnes, E15.cz, FN


Zaujal vás článek?   


Autor: Tereza MajerováV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.