https://www.traditionrolex.com/18
Ministerstvo průmyslu vymáhá po Penamu 100 miliónů a čelí nařčení z podjatosti
  

Ministerstvo průmyslu vymáhá po Penamu 100 miliónů a čelí nařčení z podjatosti


Krátce poté, co si ministr průmyslu Josef Síkela posvítil na dlouho diskutovanou dotaci pro Penam, rozhodl se 100 milionů vymáhat zpět. K tomuto kroku ho přesvědčily posudky evropských auditorů, jejichž závěrem je, že pekárenský koncern na dotaci neměl nárok, protože nebyla splněna podmínka inovativnosti projektu. Stejnou linku na toustový chléb měla údajně již sesterská společnost v německém Liekenu a projektová dokumentace byla její kopií.
Koncern Agrofert, ke kterému pekárny Penam patří, podal obratem na ministra Síkelu i jeho resort námitku z podjatosti a tím znemožnil úředníkům pokračovat v procesu. Zákon totiž říká, že námitka z podjatosti má být vyřízena bezodkladně, avšak neuvádí žádnou konkrétní lhůtu. První námitka byla podána již v březnu a týkala se předpojatosti celého ministerstva jako celku. V červenci potom dorazila druhá námitka, která již mířila přímo na ministra Síkelu. 

Svou námitku Agrofert zdůvodňuje tím, že se ministerstvo ke koncernu nechová stejně jako k ostatním českým firmám a dokonce tvrdí, že členové vlády zasahují do řízení správních orgánů. To jsou ovšem poměrně vážná obvinění. Na chování ministrů si vedení Agrofertu stěžovalo i formou otevřeného dopisu adresovaného premiéru Petru Fialovi.

 

Dotační kauza ve zkratce

Evropská komise poukázala na střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše a taky na neoprávněnost dotace na inovativní linku na toustový chléb pro společnost Penam. Důvodem bylo, že inovativní linka údajně nepřinesla žádné zásadní vylepšení. Toto tvrzení později na policii sám potvrdil i bývalý provozní ředitel firmy Penam Michal Miksche a doplnil, že projekt je pouhou kopií již několik let fungující linky v sesterském závodě v Liekenu, který taktéž patří pod skupinu Agrofert.

Bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček se do řešení kauzy příliš nehrnul, a tak si do kyselého jablka kousl ministr nový. Jak se mu bude s vymáháním dařit, to ukáže čas.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Ministerstvo průmyslu vymáhá po Penamu 100 miliónů a čelí nařčení z podjatosti

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.