Ministr Marian Jurečka: Velký potravinářský holding je téma pro antimonopolní úřad
  

Ministr Marian Jurečka: Velký potravinářský holding je téma pro antimonopolní úřad


Dnes vám přinášíme druhou část rozhovoru s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Minule jsme se věnovali porovnání kvality i dostupnosti chleba a pečiva v minulosti a dnes, na regionální značky a domácí potraviny. Tentokrát se soustředíme na předpisy v pekárenském oboru a kontrolní činnost státu.
Pekařský obor patří k resortům, kterých se dotklo několik vln zavádění evropských předpisů. Jak je s odstupem času hodnotíte?

U některých předpisů máme samozřejmě pochybnosti, jestli skutečně pomáhají potravinářské a obchodní praxi. Na druhé straně si pamatuji na paniku kolem povinně balených koblih a dnes si můžu bez problémů koupit koblihu nebalenou. Občas vzniká zbytečná panika, co nám Evropská unie zase přikáže nebo co nám zruší, ale není to vždy pravda.

Jak se díváte na novelu zákona o potravinách, která se projednává v Parlamentu ČR?

Je to docela zásadní novela, rozhodně největší za posledních deset let. Pro zákazníka přinese spoustu pozitivních věcí. Patří k nim například jeho větší informovanost. Důležité je například stanovení minimální velikost písma na popisu výrobků, aby vůbec bylo reálně čitelné a zákazníci se dozvěděli, co přesně si kupují.

V případě velkých obchodních řetězců s obratem nad pět miliard korun ročně bude zajímavé číst žebříček zemí, od kterých odebírají zboží. Považuji to za klíčovou informaci pro zákazníka, který si bude moci před návštěvou přečíst, jaké procento potravin odebírá od tuzemských dodavatelů. Dále se dozví, kdo je na dalších místech, zda je to Polsko, Slovensko, Německo nebo jiné státy.

V pekařském oboru je známý případ pekárny BEAS na Trutnovsku, která docela dlouho bojovala, aby vůbec získala povolení ke stavbě nového závodu. Zatímco místní projektu spíše fandili, konkurenci se dařilo některé postupy brzdit. Jak se v této souvislosti díváte na angažmá Andreje Babiše v politice? Nemají se pekaři bát o rovné podmínky na trhu?

Myslím, že je na pováženou, zda jsou při existenci tak velkého potravinářského holdingu podmínky pro ostatní zcela rovné. Ale já nejsem šéfem antimonopolního úřadu, který by měl tyto věci posuzovat. Osobně ji myslím, že určitým způsobem to konkurenci omezovat může. Na druhé straně věřím, že zákazník umí odlišit, zda kupuje zboží od skupiny Agrofert anebo jiné potraviny. Je to na jeho rozhodnutí, zda bude chtít toho či onoho výrobce.

Za naše ministerstvo a jeho kontrolní orgány si troufám říct, že takzvaně pískáme rovinu. V případě kontroly potravin přistupujeme ke všem stejně a není důležité, jestli jde o dovozce potravin z Polska nebo některá z firem skupiny Agrofert, tady platí pravidlo „Padni komu padni“.

Děkuji za rozhovor


Zaujal vás článek?   


Autor: Martin StejskalV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.