Mouka s kyselinou listovou se pro Británii stane standardem
  

Mouka s kyselinou listovou se pro Británii stane standardem


Británie se rozhodla zavést povinné obohacení pšeničné mouky o kyselinu listovou. Touto cestou by ostrovní království rádo snížilo počet dětí s vrozenými vadami, obzvláště s život ohrožujícími vadami, jako je rozštěp páteře. Kyselina listová totiž pomáhá kvalitnímu vývoji mozku a míchy a snižuje riziko jejich poškození až o 70%.
Výkonný ředitel Britské federace pekařů Gordon Polson toto rozhodnutí vítá, protože je to v zájmu zdraví zákazníků a spokojení jsou i lékaři, kteří po tomto kroku volali už dávno.

Nejde však o nic nového nebo překvapivého. Samotná Británie má již od konce druhé světové války zkušenosti s přídavkem železa, vápníku a vitamínů skupiny B do mouky. Přidáním kyseliny listové na seznam se zařadí po boku Austrálie, Nového Zélandu, Kanady a dalších zemí, jejichž mouka již kyselinu listovou obsahuje. V Austrálii se tato politika vyplatila a dle výzkumů se počet poškození neurální trubice snížil o 15%.

Pro výrobce to pravděpodobně nebude velká změna. Stačí jen změnit etikety. Někteří výrobci pečiva a snídaňových cereálií již své výrobky o kyselinu listovou obohacovali dobrovolně a pozadu nezůstali ani mnohé bezlepkové potraviny.

Co je to kyselina listová?

Kyselina listová patří mezi vitamíny skupiny B a vyskytuje se buď ve formě přirozeného folátu v zelenině jako je špenát či brokolice nebo ve formě syntetického vitamínu B9. Společně s vitamínem B12 se podílí na tvorbě DNA, krve, vývoji mozku a míchy a růstových procesech. Je obzvláště prospěšná pro těhotné ženy.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Mouka s kyselinou listovou se pro Británii stane standardem

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.