https://www.traditionrolex.com/18
Nové mlýnské kolo vrátí do života Buškovský mlýn
  

Nové mlýnské kolo vrátí do života Buškovský mlýn

Témata: mlýn

Buškovský mlýn, jehož kolo již kdysi otáčela říčka Klenice protékající Českým rájem nedaleko městečka Sobotky, byl založen již ve druhé polovině 16. století. Až do počátku dvacátého století, kdy jej odkoupil statkář a starosta Sobotky, si jej předávala jedna generace mlynářů za druhou. Ještě před 2. světovou válkou se však ve dřevem vytápěné peci pekly čtyřkilové bochníky chleba.
Až po válce a následném znárodnění začal z mlýna vyprchávat život. Mlýn byl pod správou Státního rybářství a zůstal neobydlen. V osmdesátých letech byl mlýn přestavěn pro účely rekreace a vystřídal několik majitelů, než se v roce 2021 dostal do rukou pekaře, který se rozhodl vrátit mlýnu zašlý lesk .

Dubové kolo bude ozdobou mlýna

Chloubou a nezbytností každého vodního mlýna je kolo, které se v Buškovském mlýně otáčelo naposledy nejspíš v roce 1945. Nové kolo, tradiční pec, další pekárenské technologie a přípravné práce přišly majitele mlýna  Marka Vášu na několik milionů korun.

Nové dubové kolo o průměru tři metry se poprvé roztočí zítra, tedy 28. října, v jednu hodinu odpoledne a na jeho premiéru bude dohlížet herec Josef Dvořák, který ztvárnil hned několik vodnických rolí.

Mlýnské kolo nepokryje spotřebu mlýna

Mlýnské kolo má poloviční až třetinový výkon moderních turbín a pokryje asi 20 procent spotřeby mlýna. Jaký by to však byl vodní mlýn bez kola! Navíc voda teče stále, což je výhodou například oproti sluneční energii. Říčka Klenice bude pohánět spotřebiče, topení, světla i pece.

Budoucnost Buškovského mlýna

S mlýnem má pekař Marek velké plány. Pomocí zážitkových kurzů chce obnovit tradici pečení chleba a později by rád pekl poctivý chléb i pro veřejnost. Zároveň je mlýn z části stále ještě rekreačním objektem a je možné se zde ubytovat nebo si jej pronajmout k pořádání společenských akcí.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Nové mlýnské kolo vrátí do života Buškovský mlýn

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.