https://www.traditionrolex.com/18
Pekaři se obávají, že kvůli nižším výnosům obilí zdraží mouka a pečivo
  

Pekaři se obávají, že kvůli nižším výnosům obilí zdraží mouka a pečivo


Letošní sucha ovlivňují výnosy sklizně pšenice. To může podle Jaroslava Chocholy ze Společenstva mlynářů a pekařů vést ke zdražování mouky i finálního pečiva. Na konečné výkupní ceny obilí, stejně jako na reakci mlýnů a pekařů si ale budeme muset ještě počkat.
Důsledkem sucha, podle některých zdrojů, klesají zemědělcům letošní výnosy obilí. Při markantním poklesu může dojít k zvýšení jeho výkupní ceny. Vyšší ceny se následně promítnout do všech navazujících odvětví, od výroby mouky až po konečné pečivo.

Předseda představenstva Společenstva mlynářů a pekařů Jaroslav Chochole odhaduje, že cena pečiva by se mohla navýšit o 25 až 30 haléřů. To však nemusí být konečné navýšení. Pokud by se k zdražování přidali i obchodníci, mohlo by být pečivo ještě dražší.

 

Výhledy predikují nižší sklizeň obilí a vyšší výnosy z řepky

Podle červencových odhadů statistiků by měla letošní sklizeň obilovin dosáhnout 6,2 milionu tun. Oproti loňskému roku to znamená pokles o 8 procent.  Naopak řepky by se letos mělo sklidit o 6,5 procenta více. Pekárny a mlýny pro svou produkci nejvíce potřebují ozimou pšenici, které bude odhadem sklizeno 4,3 milionu tun. „To je z pohledu domácí spotřeby zcela dostačující,“ říká Jaroslav Chochole.

Dopředu však nelze nic stoprocentně predikovat. Přesná statistická data budou k dispozici později. Finální cena letošní produkce se teprve určí. To je také důvod, proč zemědělci zatím obilí z nové sklizně neprodávají. I přes výhledy nižší sklizně, proto nutně nemusí dojít k zvýšení cen obilí a následných pekárenských produktů.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pekaři se obávají, že kvůli nižším výnosům obilí zdraží mouka a pečivo

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.