Pekárna Penam získala dotaci na obří pekárenskou linku
  

Pekárna Penam získala dotaci na obří pekárenskou linku


Pekárna Penam, patřící do skupiny Agrofert, získala od Evropské unie stomilionovou dotaci na novou linku pro výrobu toastového chleba. Dotace pokryje přibližně čtvrtinu celé investice. Linka za hodinu upeče až šest tisíc toastových chlebů. Podle konkurence se tím výrazně pokřiví situace na trhu.
Nová pekárenská linka je součástí pekárny Zelená louka v obci Herink nedaleko Prahy. Její provoz je prozatím zkušební. Podle slov generálního ředitele pekárenské skupiny Penam Jaroslava Kurčíka, bude linka na toastový chléb spuštěna během několik týdnů. Automatická pekárenská technologie bude vyrábět toastový chléb bez konzervantů, který by měl být trvanlivější, chutnější a zdravější.

 

Dotace pokřiví situaci na trhu

Proti dotační podpoře nové linky se staví konkurenční pekárenská skupina United Bakeries, která výrobu podobného chleba bez konzervantů zavedla již před osmi lety. Mluvčí United Bakeries Jaroslav Pomp přitom uvedl, že skupina na výstavbu a provoz linky žádnou dotaci nezískala. Jaroslav Pomp zároveň nevidí důvod, proč by pekárenská skupina Penam měla pobírat dotace. Obdobnou obavu vyjadřují také zástupci dalších pekáren, podle kterých jednosměrná dotace pokřiví situaci na trhu.

 

Spor předních pekárenských skupin pokračuje

Společnosti United Bakeries a Agrofert, která je majitelem pekárenské skupiny Penam, vedou dlouholetý spor. Před osmi lety Agrofert usiloval o sloučení United Bakeries se skupinou Penam. Na zálohách Agrofert vyplatil United Bakeries 100 milionů korun. Ze sloučení obou pekárenských skupin nakonec sešlo, přičemž obě strany se dohadují, kdo obchod zmařil.

Rozhodnutí soudu z loňského dubna stanovilo, že United Bakeries musí Agrofertu vrátit stomilionovou zálohu včetně úroků ve výši 36 milionů korun a dále nákladů za soudní řízení. Společnost United Bakeries se proti rozsudku odvolala k Nejvyššímu soudu.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.