https://www.traditionrolex.com/18
Pekárna v Horní Plané u Lipenské přehrady končí. Nemůže sehnat pekaře
  

Pekárna v Horní Plané u Lipenské přehrady končí. Nemůže sehnat pekaře


Dlouhodobý nedostatek zaměstnanců a propad odbytu. To jsou hlavní důvody, proč v červnu ukončila po osmadvaceti letech svůj provoz Pekárna Horní Planá u Lipenské přehrady. Pečivem zásobovala okresy Český Krumlov, Prachatice a České Budějovice.
Majitel pekárny, Jednota Kaplice, výrobu od Lipna částečně přesune do Pekárny Srnín. Další část zařízení bude využita v podnikové výrobně lahůdek v Besednici. Hlavním problémem provozu v Horní Plané byl nedostatek kvalifikovaných pekařů.

„Poslední tři roky jsme se potýkali s výrazným nedostatkem kvalifikovaného personálu a propadem odbytu, což se promítlo i do neudržitelné ekonomické situace pekárny,“ vysvětluje manažer společnosti Jednota Kaplice Jan Hoffmann.

 

Lidé jdou za vyššími platy do Rakouska

V regionu je totiž velký problém kvalifikovanou sílu sehnat, pekaři, ale i jiné profese dávají často přednost práci v blízkém Rakousku, kde jim nabízejí výrazně vyšší mzdy. „Pekařské řemeslo téměř zaniklo a nové pracovníky jsme nenalákali ani na možnost bydlení ve zcela nových služebních bytech přímo v Horní Plané,“ pokračuje Hoffmann s tím, že jeho společnost dokonce oslovovala všechny pekařské školy v republice, ale marně.

Poslední měsíce, včetně těch, které poznamenala koronavirová krize, tak museli v pekárně držet provoz i s výrazným podstavem. „Pekárna byla v posledních měsících provozována s třinácti pracovníky, i když optimální stav by byl devatenáct zaměstnanců,“ vypočítává Jan Hoffmann.

 

Chléb Lipno se bude péct v Srníně

Samotná značka Pekárna Horní Planá ale nekončí, přibližně 30 druhů pečiva podle hornoplanské receptury bude produkovat pekárna v Srníně. Týká se to například populární housky, chlebu Lipno, ale i sladkého pečiva, jako je třeba Babiččin perník.

Pekárna v Horní Plané fungovala od roku 1992. Kromě klasického pečiva vyráběla i cukrářské výrobky a zhotovovala těsta. „Děkujeme všem našim zákazníkům a odběratelům za projevenou přízeň. Především však děkujeme našim zaměstnancům, díky kterým mohla pekárna vzniknout a téměř 30 let fungovat,“ uzavírá manažer kaplické Jednoty Jan Hoffmann.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pekárna v Horní Plané u Lipenské přehrady končí. Nemůže sehnat pekaře

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.