https://www.traditionrolex.com/18
Pekárna v Opatově sází na tradiční postupy
  

Pekárna v Opatově sází na tradiční postupy


V gastronomii je estetická stránka věci nepochybně důležitá. To ale ještě zdaleka neznamená, že rohlíčky či bochníky chleba, které jsou si podobné jako vejce vejci, přinesou záruku spokojenosti. Pekaři z opatovské pekárny naopak raději sáhnou po bochníku tvarově nedokonalém, který ovšem vyniká jedinečnou chutí.
Automatizace se dnes dostává do popředí napříč odvětvími. Jsou mezi námi ale stále firmy a jedinci, kterým nic neříká. Příkladem je pekařství Miroslava Paulase z Opatova na Třebíčsku, kde k tomu mají své důvody – spokojenost zákazníka. Kvůli ní zdejší pekaři vyrábí vlastní přírodní kvas v dížích a část chlebů pečou ve staré tradiční pekařské peci.

Pekařům v opatovské pekárně denně projdou rukama skoro dva tisíce bochníků chleba, za jejichž výrobou stojí jednak moderní automatická pekařská pec, ale také starší pekařská pec z 60. let, která vyžaduje i trochu té lidské práce. Výsledek je ovšem podle samotných pekařů nesrovnatelný. Zatímco bochníky z nové pece vypadají všechny hezky stejně a pravidelné, chuťově jsou kvůli slabší kůrky vysušenější. Naopak bochníky z pece z 60. let jsou často nepravidelné, protože jsou v průběhu pečení pekařem ještě ručně přesouvány do jiné části pece k dopečení. Kůrka u tohoto chleba je ale silnější a bochník má úplně jinou chuť.

Ať už si ale v opatovské pekárně vytáhnete bochník ze kterékoliv pece, půjde o chléb chuťově výjimečný. Paulasovo pekařství totiž jako jedno z mála používá při výrobě vlastní kvas namísto běžně používaného sušeného, který nevyžaduje žádnou práci. Naopak kvas přírodní je potřeba udržovat a pravidelně každé 2 až 3 hodiny míchat v díži, jakých má opatovská aktuálně pekárna celkem pět.

U zákazníků ale tato sázka na poctivé suroviny a tradiční postupy výroby evidentně funguje. Zatímco v začátcích, tedy v devadesátých letech, produkovalo obnovené Pekařství Opatov jen šedesát bochníků chleba denně, dnes je to v průměru 1800.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.