https://www.traditionrolex.com/18
Pekárny mají málo zaměstnanců, hrozí jejich zavírání
  

Pekárny mají málo zaměstnanců, hrozí jejich zavírání

Témata: pekařství

Pekárny momentálně čelí většímu problému než byl vysoký nárůst cen energií, nyní se pekárnám nedostává dostatek zaměstnanců. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý. Zároveň uvedl, že hrozí, že pekárny z tohoto důvodu mohou i zavírat. Většina pekáren také nemá prostředky na investice do nových technologií a v porovnání s evropským standardem jsou pozadu až o 12 let.
Ačkoli cena mouky klesla, cena chleba nijak neklesá. Podle Bohumila Hlavatého je totiž mouka minimálním nákladem na výrobu, klíčovou roli hrají energie. „Přestože cena energií poklesla oproti loňským cenám, plyn je stále třikrát až čtyřikrát dražší než před krizí a elektřina taktéž,“ podotkl Hlavatý. S tím souhlasí i prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. „Jednoznačně se potvrzuje, že základní surovina, tedy pšenice, hraje v konečné ceně pečiva minimální roli. Hlavní roli pořád hraje cena energií, ale zvyšují se samozřejmě i další náklady,“ upozornil Doležal.

Cena chleba je v Česku jedna z nejnižších v Evropě. Ačkoli je to podle Hlavatého dobrá zpráva pro spotřebitele, bohužel tomu tak není z dlouhodobého hlediska. „Za jakou cenu máme tak levný chleba? My kupujeme energie za stejné ceny jako většina států v Evropě, ale máme výrazně nižší náklady na lidskou práci. Průměrná mzda v pekárnách je 28 až 29 tisíc korun měsíčně, ale to zahrnuje i platy manažerů a ředitelů. Většina pracovníků v pekárnách je na úrovni minimální mzdy, a to je skutečně zásadní problém,“ sdělil Hlavatý.

Hrozí nedostatek pekařů?

Pekárny mají problém najít dostatek zaměstanců. „Pokud se situace nezlepší, pekárny budou zavírat, protože nebudou mít nikoho, kdo by chleba upekl. Spousta našich pekáren je technologicky poddimenzována. Jsme odhadem 10 až 12 let pozadu v investicích. Máme obrovskou spotřebu energií a naprostá většina pekáren bude muset investovat poměrně velké peníze, aby se dostala na evropský standard,“ míní Hlavatý.

Zároveň upozornil i na vysokou konkurenci v pekárenství. „Pekaři jsou trochu v atypické situaci ve srovnání s ostatními potravináři. Pekárna je totiž schopná zavážet čerstvé pečivo nějakých 30, maximálně 50 kilometrů, dál už to ztrácí smysl. Na druhou stranu to vede k tomu, že v pekárenském průmyslu je jedna z největších konkurencí, protože si konkurujete v každém okrese a bojujete o obchodní řetězce,“ řekl.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pekárny mají málo zaměstnanců, hrozí jejich zavírání

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.