Pekárny postupně zdražují. Důvodem je vyšší cena mouky
  

Pekárny postupně zdražují. Důvodem je vyšší cena mouky


Během posledních měsíců vzrostly ceny mouky o pětinu. To představuje zdražení o tisíc korun na jednu tunu mouky. Zatímco řemeslné pekárny zdražily své produkty o deset až dvacet procent, střední a velké pekárny pravděpodobně zvýší ceny pečiva začátkem příštího roku.
Malé pekárny zdražily pečivo jako první

 „Většina menších nebo řemeslných pekáren, které mají své vlastní prodejny, už vlivy rostoucích nákladů promítly do ceny,“ informoval Jaromír Dřízal, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů. Podle Dřízala velké pekárny prozatím nezdražují, neboť o cenách jednají s obchodními řetězci. K zdražení pečiva v obchodních řetězcích by mohlo dojít na přelomu roku.

Jaromír Dřízal zároveň uvádí, že v České republice máme pátý nejlevnější chléb v celé Evropské unii. Podle Českého statistického úřadu se cena kilogramu kmínového chleba již deset let pohybuje pod úrovní 25 korun. V srpnu byla jeho průměrná cena dokonce 24 korun. Naopak ve srovnání je nejdražší chléb v Norsku, kdy zákazníci za Numbeo chléb zaplatí 71 korun.

 

Cenu mouky ovlivňuje nižší sklizeň obilí

Do vyšší ceny pečiva se promítají rostoucí mzdové a provozní náklady i dražší mouka. Za jejím zdražením stojí letošní nižší výnosy ze sklizně obilí. O výhledech letošní sklizně jsme informovali v článku Pekaři se obávají, že kvůli nižším výnosům obilí zdraží mouka a pečivo. Podle červencových odhadů měla letošní sklizeň obilovin dosáhnout 6,2 milionu tun. To znamená pokles o 8 procent.

Očekávání statistiků se naplnila. Zemědělci letos sklidili 6,86 milionu tun obilí, což představuje oproti loňskému roku pokles o 7,9 %. Nižší sklizeň vede k úpravě cenové hladiny pro výkup obilí, která se odráží v rostoucí ceně mouky a navazujících produktů.

 

Očekává se zdražení cukru

Nižší výnosnost se očekává také u cukrové řepy, která vlivem suchého počasí má mnohem menší bulvy. Cukrovky se podle odhadů sklidí až o čtvrtinu méně. Do budoucna proto musíme počítat také se zdražováním cukru.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pekárny postupně zdražují. Důvodem je vyšší cena mouky

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.