https://www.traditionrolex.com/18
Pekárny potrestané za kartel neuspěly u Ústavního soudu
  

Pekárny potrestané za kartel neuspěly u Ústavního soudu

Témata: pekárnysoud

Pekárny OK Rest, Penam a Delta Pekárny, dříve potrestané za kartel, neuspěly se stížností u Ústavního soudu na postup antimonopolního úřadu. Podle zjištění České tiskové kanceláře byly stížnosti neopodstatněné. Zřejmě tím končí vleklý spor pekáren a antimonopolního úřadu.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulosti vyměřil pekárnám Penam, Delta a OK Rest souhrnnou padesátimilionovou pokutu za kartel. Penam byl potrestán pokutou ve výši 13,2 milionu korun, OK Rest pokutou 14,8 milionu korun a pekárně Delta byla vyměřena sankce 24,8 milionu korun. Důkazy o protiprávním jednání antimonopolní úřad zajistil neohlášenou kontrolou v roce 2003.

A právě na neohlášené kontrole a způsobu získání důkazů staví obhajoba pekáren. Podle pekáren byl totiž postup antimonopolního úřadu neadekvátní. Od té doby probíhá vleklý soudní spor o legitimitě při zajištění důkazů.

 

Pekáren se zastal Evropský soud pro lidská práva

Zmíněných pekáren se před čtyřmi lety zastal Evropský soud pro lidská práva, který uvedl, že Česká republika má lépe chránit práva společností, u nichž proběhlo neohlášené místní šetření. Soud zároveň apeloval, že musí existovat možnost soudního přezkoumání zákonitosti neohlášené kontroly.

Česká justice se proto případem znovu zabývala. Stanovené pokuty ale dále zůstaly v platnosti. V ústavních stížnostech trojice pekáren opakovaně napadala legitimitu neohlášené kontroly, která byla zásahem do práv na respektování soukromí, obydlí a korespondence. Pekárny zároveň nepokládají za dostatečné zpětné soudní přezkoumání legitimity uskutečněné kontroly.

 

Ústavní soud nenašel pochybení

Podle Ústavního soudu následná soudní kontrola naplnila požadavky přiměřené a dostatečné záruky proti možnému zneužití pravomocí exekutivy a dostatečně se zabývala místním šetřením jak co do vhodnosti, tak délky i rozsahu. Ústavní soud proto rozsudky ponechal v platnosti.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pekárny potrestané za kartel neuspěly u Ústavního soudu

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.