Pekárny v Česku budou nyní patřit Lucemburkům
  

Pekárny v Česku budou nyní patřit Lucemburkům


Největší tuzemská pekárenská skupina United Bakeries bude mít nového většinového majitele. Stane se jím lucemburská Moulins de Kleinbettingen, přední pekárenská skupina ve střední Evropě. I když rozhodnutí zatím není pravomocné, český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v čele s předsedou Petrem Rafajem změnu již schválil.
Doposud pekárny United Bakeries ovládal dvoutřetinovým podílem podnikatel Marek Pařík, který ale již v lednu prohlásil, že svůj většinový podíl prodá lucemburskému partnerovi a sám si ponechá jen zlomek akcií. Zbylá třetina akcií patří podnikateli Edmondu Müllerovi z Lucemburska, který by měl nově vlastnit převážnou většinu společnosti.

Müller je ředitelem firmy Moulins de Klenbettingen, která je již po generace rodinným podnikem. Nově by se tento podnik tedy měl rozrůst právě o firmu United Bakeries, v níž bude původní majoritní vlastník Marek Pařík i nadále působit, ovšem pouze jako poradce s minimální částí akcií.

S myšlenkou prodeje United Bakeries přišel Pařík již dříve v minulosti, a to konkrétně v roce 2010, kdy však z prodeje sešlo. Zájem tenkrát projevil zejména ministr financí Andrej Babiš, který měl v plánu spojit podnik se svými pekárnami Penam, které jsou i dnes největším konkurentem United Bakeries. K prodeji ale nakonec nedošlo, neboť v červenci 2012 slovenský antimonopolní úřad odmítl transakci posvětit. A to i přesto, že český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tak o měsíc dříve učinil. Následně Andrej Babiš odmítl zaplatit dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil.

Společnost United Bakeries vznikla spojením českých skupin Delta Pekárny a Odkolek a aktuálně vlastní celkem třináct výroben po celé České republice. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je firma European United Bakeries se sídlem v Lucembursku.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.