Například v departemantu Manche v Normandii bylo ještě v roce 2010 420 tradičních malých pekáren, nyní je jich o padesát méně a uzavření dvaceti dalších se očekává v příštím roce. Problém se přitom týká hlavně venkova, celkový počet pekáren díky velkým městům ve Francii paradoxně roste.
Podle listu The New York Times, který z oblasti Manche přinesl reportáž, jde o jeden z nejviditelnějších symptomů umírajícího společenského života na francouzském venkově. „Bez chleba, to už není život,“ řekl listu Gérard Vigot z La Chapelle-en-Juger, bývalé samostatné obce se 650 obyvateli, která je od roku 2016 jednou z částí městečka Thèreval.
Bydlí naproti pekařství, které zavřelo před dvěma roky. V La Chapelle-en-Juger bylo posledním místem, kde se lidé mohli potkávat a poklábosit při čekání ve frontě na čerstvé bagety. „Teď jsme mrtvá vesnice,“ podotkl jedenasedmdesátiletý penzista. Právě pro starší komunity na francouzském venkově je zavírání takových provozoven po celé zemi doslova tragédií.
Mladá generace už si na rodinné podniky, kde majitel bydlel v domě nad svoji pekárnou, nepotrpí a často dává přednost supermarketům, které zakořenily na periferiích typicky venkovských oblastí. Spotřeba pečiva navíc mezi mladými klesá.
Mizející pekárny na vesnicích v poslední době na některých místech začaly nahrazovat prodejní automaty. Ty už ale podle místních postrádají ten hlavní aspekt, tedy obyčejnou lidskou komunikaci. Podobnou situaci známe i z Česka, kde se před lety vyrojily ve velkém automaty na mléko, do dnešní doby jich ale přežilo pouze minimum. Čeká nás podobná situace i s pečivem?
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse