https://www.traditionrolex.com/18
Podnikatel Andrej Babiš chce koupit pekárnu, masny i mlékárny
  

Podnikatel Andrej Babiš chce koupit pekárnu, masny i mlékárny


Podnikatelské impérium Agrofertem Andreje Babiše se chystá expandovat na nová území. Pokud antimonopolní úřad schválí koupi hned několika společností, rozroste se pole jeho působnosti o pečivo, uzeniny, mléčné výrobky a další produkty.
Bude Babiš klíčovým tuzemským pekařem?

Babiš chce ovládnout zemědělskou firmu Recht z Ratíškovic na Hodonínsku a jejím prostřednictvím hned dalších sedm firem a družstev. Mohlo by dojít i k propojení pekáren Penam, které už Babišovi patří, a společnosti United Bakeries, jíž vlastní bratři Paříkovi. „S United Bakeries je to složité a navíc ten byznys stále klesá," komentoval tyto dohady stručně majitel Agrofertu.

Ovšem podle dřívějších informací by se právě tato dohoda mohla podepsat už během srpna. Čekalo se pouze na to, až se ustálí cena pšenice, od které se odvíjí ziskovost pekařských podniků. Pokud by ke spojení firem došlo, Agrofert by ovládl 37 procent tuzemského trhu s pečivem.

Ostatní společnosti, které jsou v Babišově hledáčku se zabývají v podstatě všemi oblastmi zemědělské výroby. Pěstování obilí a ovoce, přes chov dobytka i zemědělské letecké práce. Přes Agropodnik Hodonín pak drží menší podíl například i ve Velkopavlovických drůbežářských závodech nebo ve společnosti Česká vejce.

Je k pečivu libo uzenina?

Velkým ziskem je pro Babiše úplné převzetí společnosti Zedníček z Kunovic, o jejímž spojení informoval ÚOHS jen o pouhý den dříve než o nákupu zemědělského podniku. Tato firma se zabývá převážně výrobou uzenin, které se prodávají pod značkou Bilbo. Zedníček je jednou z největších obchodních společností s chlazenými potravinami v Česku.

Pod společnost z Kunovic navíc patří síť dvaceti prodejen Mistr Řezníček, z nichž některé spadají pod obchody Lidl, a rovněž padesát prodejen lahůdek Eso Land.

„Nejde nám o posílení výrobních kapacit, naše akvizice skupiny Zedníček byla vedena především snahou dále zlepšovat servis poskytovaný masnou divizí skupiny Agrofert," vyjádřil se ke koupi Jaroslav Kurčík, ředitel potravinářské divize Agrofertu.

Babiš na hraně monopolního chování

Už nyní ovládá Agrofert prostřednictvím Kosteleckých uzenin a firem Krahulík a Kmotr - Masna Kroměříž přibližně pětinu trhu v oblasti výroby hovězího a vepřového masa. Co se drůbežího týče, tak se společností Vodňanská drůbež dokonce 35 procent trhu. Právě proto věc zkoumá Antimonopolní úřad, jenž obvykle nepovoluje, aby firma získala větší než čtyřicetiprocentní podíl trhu. Z obdobných důvodů se úřad zaobírá i Babišovým zájmem o Mlékárnu Hlinsko, která produkuje pod značkou Tatra. Už teď totiž Agrofert vlastní konkurenční Olmu.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.