Pokles cen energií a mouky přispívá ke zlepšení situace pekařů
  

Pokles cen energií a mouky přispívá ke zlepšení situace pekařů

Témata: ceny

Situace českých pekáren se od začátku letošního roku postupně zlepšuje s poklesem cen energií a mouky. V loňském roce se pekárny potýkaly s velmi vysokým růstem nákladů v řádu stovek procent. Dle výkonného ředitele Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumila Hlavatého vzrostly některým společnostem náklady dokonce i desetinásobně.
Výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR na nedávné tiskové konferenci uvedl, že velká část firem má stále smlouvy s dodavateli energií z loňského podzimu. Většinou mají 60 až 70 procent odběru za fixní ceny a zbytek podle spotových cen.

Firemní podmínky by se měly zlepšit během podzimu, nedojde-li k dalšímu růstu cen energií. Současným problémem jsou podle Hlavatého nízké výplaty zaměstnanců pekáren. Jejich průměrné mzdy 28 000 korun jsou podle svazu nejnižší v celém potravinářském průmyslu. "Je to málo peněz za to, že vstávají ve čtyři hodiny ráno v sobotu i v neděli a vykonávají poměrně těžkou manuální práci. Je nutné těmto zaměstancům výrazně mzdy navýšit" doplnil. Nezvýší-li se mzdy, nebudou podle něj pekárny řádně fungovat. Vzhledem k tomu, že přichází málo absolventů ze škol, pekaři jsou závislí na nekvalifikovaných pracovnících. Firmy tak musí lidi pracně zaučovat a kvůli nízkým mzdám jsou závislí na pracovnících ze zahraničí. Hlavatý odhaduje, že tento stav se změní brzy po připravované výměně ministra zemědělství.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pokles cen energií a mouky přispívá ke zlepšení situace pekařů

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.