https://www.traditionrolex.com/18
Slovenští pekaři vítají zákon proti neférovým obchodníkům
  

Slovenští pekaři vítají zákon proti neférovým obchodníkům


Pekařské řemeslo je na Slovensku ovlivněné neférovými praktikami obchodníků. Trpí tím nejenom pekaři, ale i kvalita pečiva. Řekl to Viktor Gumán, generální ředitel košické pekárny Vamex, který vítá nový zákon o nepřiměřených podmínkách v obchodě s potravinami z dílny slovenského ministerstva zemědělství.
Zákon čelí stížnostem ze strany obchodníků, zato Vamex jej považuje za zásadní krok ke zlepšení vyjednávacího postavení pekařů na Slovensku. „Nejen pekařů, ale všech slovenských výrobců potravin. Mezi státy EU jde o nejkomplexnější právní předpis zaměřený na zamezení používání nekalých obchodních praktik, které se bohužel za uplynulou dekádu staly běžnou součástí života potravinářů,“ uvedl Viktor Gumán na společném brífinku s ministryní zemědělství Gabrielou Matečnou.

Za nynějším stavem vidí především obchodní řetězce, které podle něj dlouhodobě nutili pekaře prodávat pečivo pod ekonomickými náklady. Tyto praktiky nový zákon zakazuje, což se nelíbí právě řetězcům.

Podle ministryně Matečné pro to ale nemají důvod. „Tlak obchodníků na neustálé snižování cen ruinuje nejen pekaře, ale také kvalitu samotných produktů, na což v konečném důsledků doplácí i spotřebitel. Je absurdní, že namísto toho, aby se konečně dostalo spravedlnosti potravinářům, kteří dlouhodobě nedobrovolně snášeli vyděračské praktiky obchodníků, se cítí ukřivdění právě ti, kteří tyto praktiky sami uplatňovali,“ podotkla Gabriela Matečná.

 

Faktura maximálně na 15 dní

Jedním z konkrétních důsledků nového zákona bude zkrácení splatnosti faktur za pečivo ze 45 dní na 15. „Nejednou totiž docházelo k situacím, že obchodník prodal výrobek ještě v den, kdy mu byl dodán, ale fakturu zaplatil až 45. den. Pekaři tak vlastně úvěrovali obchodníky, což bylo absolutně neférové a nesprávné,“ vysvětlil Milan Lapšanský, generální ředitel potravinářské sekce ministerstva zemědělství. Nově také pekaři nebudou muset garantovat cenu pečiva po celý rok, maximální možnou lhůtou se stane 60 dní.

Vamex je nevětší slovenskou pekárnou pod jednou střechou. Svoji produkcí zásobuje téměř polovinu Slovenska. Jejím nosným produktem je chléb, který stále připravuje podle tradiční receptury. V Košicích zaměstnává tato pekárna přibližně 300 zaměstnanců.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Slovenští pekaři vítají zákon proti neférovým obchodníkům

 sop Reaguj

Зависимо от целей покупки здесь

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.