https://www.traditionrolex.com/18
Současná situace na trhu s vaječnými polotovary
  

Současná situace na trhu s vaječnými polotovary


V současnosti se objevuje stále více otazníků kolem cen vajec, ale i jejich kvality a kvality polotovarů z vajec vyráběných. Hovořili jsme proto s Liborem Černým, obchodním ředitelem společnosti Ovotrade, která se specializuje na vaječné polotovary. Jaká je současná situace v tomto odvětví, jaké mají zkušenosti s polskými vejci, a jaký má dopad celá situace na menší a střední odběratele? I o tom jsme s Liborem Černým hovořili.
Čím se zabývá Vaše společnost?

“Zabýváme se vším, co lze udělat z vajec. Nejsme výrobci, řadíme se ale mezi největší dovozce na český a slovenský trh. 90 % se do České republiky dováží z Polska. V tomto segmentu trhu zastupujeme i největšího zpracovatele vaječných polotovarů na světě, tím je InterOvo Egg Group. Tato společnost má sídlo v Holandsku. Jejich zboží je v áčkové kvalitě, přeneseně by se dalo označit za mercedes mezi vajíčky. Pro ně tu bohužel velký odbyt není, protože za kvalitu se platí. Tohoto druhu se do České republiky vozí asi 10 %.”

Jak se promítla cena vajec do cen vaječných melanží?

“Odpověď je hrozně jednoduchá. Promítla se tak, že korespondovala. Cena vajec je v současnosti absolutně neobvyklá. V historii, alespoň po dobu, po kterou se tímto odvětvím zabýváme, tedy od 90. let, se nedá to, co se z kraje tohoto roku událo, k ničemu přirovnat. Cena tedy korespondovala s navýšením, zvedla se cca o 100 %. Jestliže jsme byli zvyklí prodávat melanže v průměru v roce za 30 Kč v malém balení pro pekaře, letos jsme prodávali nebo prodáváme za cenu okolo 60 Kč. Ale i tak jsme zjistili, že je to na Českou republiku top cena. Jsou tu i výrobci, kteří prodávali kolem 80 až 90 Kč za kilo.”

Mělo takové zdražování vliv na dovoz ze zahraničí? Momentálně se například objevují spekulace ohledně vajec z Polska...

“Neuvěřitelně nám narostl odbyt dovozových melanží, a to především z Polska, ze tří firem, které patří mezi tři nejspolehlivější vajíčkárny v Polsku. Spolupracujeme s nimi už více než 10 let, a nikdy jsem nezaznamenal jakýkoli problém. Historii okolo polských výrobců tedy nemohu absolutně potvrdit. Polským výrobcům jdou neuvěřitelné peníze v dotacích a jsou plně schopni konkurovat celé Evropě co se týče kvality.”

Zaznamenal jste nějaký výpadek odběratelů? Nezačali například někteří menší odběratelé krachovat?

“Krachování jsem nezaznamenal. Co se týče úbytku zákazníků, jednalo se především o menší zákazníky a malé pekárničky. Hledali, možná i stále hledají, náhražky. Existují náhražky vajec, které vůbec nemají s vejci nic společného, vejce nikdy ani nepotkaly. Jsou vyrobeny v nějakém závodu z jiných surovin. Základem ale určitě není vejce, jen se to chová jako vejce. Tyto produkty nahrazují vaječné melanže. Týkalo se to ale především malých zákazníků. Co se týče odlivu nebo krachů. Krachy jsme tedy nezaznamenali. Zaznamenali jsme úbytek zákazníků z okruhu malých pekáren.”

Jak vidíte situaci u větších odběratelů?

“Co se týče větších a středních odběratelů, jako jsou výrobci piškotů a majonéz, ti si nic takového nemohou dovolit, protože podléhají zcela jiným kontrolám než malí pekaři. Alespoň si myslím, že podléhají jiným kontrolám už jen v četnosti. Nemohou si tedy dovolit nahradit vejce čímkoli jiným. Mají vytvořené určité zázemí.”

Máte nějaké zkušenosti s náhražkami vajec?

“Nemůžeme si dovolit dodávat někam nějakou surovinu, která by byla náhražkou. Nechceme s tím mít nic společného. Nedodáváme melanže s obsahem stabilizátorů. Zkoušeli jsme to, ale vůbec se to neosvědčilo. Dodáváme pouze čerstvá vejce nebo čerstvé melanže.”


Zaujal vás článek?   


Autor: Kristýna MakováV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.