Pšenice špalda bezpochyby patří mezi jedny z nejtradičnějších obilnin. Před osmi tisíci lety špaldu pěstovali Starověcí Egypťané, Keltové i Germáni. V novodobém zemědělství se od jejího pěstování upustilo. Špalda totiž nemá tak vysoké pěstební výnosy, jako šlechtěná pšenice. Chutí a především lepší stravitelností je však nenahraditelná. V posledních letech proto sílí poptávka po špaldovém pečivu i špaldových potravinách.
Ačkoliv pšenice špalda je původním druhem nešlechtěné pšenice, je velmi odolná vůči nepříznivému počasí i škůdcům. Pro svou vysokou odolnost je vhodná pro ekologické zemědělství i náročnější klimatické podmínky. Vyšší odolnost je dána především dvojitou plevou, která chrání zrno před chorobami i škůdci. Na druhou stranu dvojitá pleva se hůře odděluje od zrna, a proto je zpracování špaldy časově i finančně náročnější.
Pšenice špalda vyniká příjemnou oříškovou chutí, lehčí stravitelností a vyšším podílem bílkovin, kterých obsahuje až 17 %. Dále špalda obsahuje 68 % sacharidů a minerální látky v podobě hořčíku, vápníku, fosforu či draslíku. Špalda je zároveň zdrojem vitamínů skupiny B, které podporují regeneraci buněk.
Přestože je špalda starodávnou plodinou, úspěšně se etablovala v moderním stravování a patří k zdravému životnímu stylu. Špalda je lehce stravitelná, podporuje imunitní systém a je výbornou alternativou pro všechny, kterým nevyhovuje šlechtěná pšenice. O skvělých výživových vlastnostech svědčí přibližně 900 let starý citát lékařky sv. Hildegardy z Bingenu, která prohlásila: „Kdyby už člověk nemohl nic jíst a nic mu nepomáhalo, špalda jej postaví na nohy.“
Zaujal vás článek?
Autor: redakce
Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.
Vyhledávání Nová registraceChcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.
Přihlásit k odběru
Nový příspěvek do diskuse