https://www.traditionrolex.com/18
Trh se potýká s vážným nedostatkem pekařů. Situace může zdražit cenu pečiva
  

Trh se potýká s vážným nedostatkem pekařů. Situace může zdražit cenu pečiva


V posledních letech se pekařské řemeslo potýká s nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Podle Svazu pekařů a cukrářů ročně vystuduje obor přibližně 150 studentů, kteří nestačí pokrýt pracovní poptávku přibližně 700 pekáren. Za nezájem o pekařské řemeslo stojí především dlouhodobě podprůměrné mzdy. Přesto, že se podíl prodávaného pečiva zvyšuje, může vést právě nedostatek pracovní síly k zdražení pečiva.
Mladé pekaře odrazují podprůměrné mzdy

Podle průzkumu společnosti GfK roste poptávka po pečivu. Domácnosti nakupují čerstvé pečivo častěji, než kdy jindy. Přibližně jednou za dva dny. Častější nákupy vedou k zvyšování výdajů domácností. Za první pololetí spotřebitelé za pečivo utratili přes 14 miliard korun.

Zvyšující se odbyt klade větší požadavky na produkci samotných pekáren, které naráží na nedostatek pracovních sil. Do oboru se ale novým zaměstnancům příliš nechce. Hlavní příčinou jsou především dlouhodobě podprůměrné mzdy. V posledních pěti letech se průměrná mzda pekařů nepatrně zvýšila z 15 tisíc na 18 tisíc korun.

Pekárny přijímají i nekvalifikované uchazeče

Nedostatek pracovních sil reflektují také kariérní portály. Podle Michala Nováka z pracovního portálu Profesia.cz registrují v posledních letech dvojnásobný počet inzerátů hledající zaměstnance na pozice pekař a cukrář.

Ročně učňovské obory pekař-cukrář opustí přibližně 150 kvalifikovaných pekařů a cukrářů. To je však málo. Proto někteří zaměstnavatelé snižují ze svých požadavků. Například pekárny obchodního řetězce Globus přijímají i uchazeče, kteří obor nevystudovali, ale projeví o pekařství dostatečný zájem. To potvrzují i slova šéfa pekáren Globus Pavla Meduny.

Jedním z řešení, jak přilákat více lidí do oboru je navýšení mezd, to se ale neobejde bez zdražení samotného pečiva.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakceV diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.