Vznikne pekařský gigant. Antimonopolní úřad schválil spojení holdingu Agrofert s United Bakeries
  

Vznikne pekařský gigant. Antimonopolní úřad schválil spojení holdingu Agrofert s United Bakeries


Holding Agrofert, který patří do svěřeneckého fondu Andreje Babiše, dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolení k nákupu konkurenční pekárny United Bakeries. Podmínkou je odprodej několika závodů obou společností, které podle ÚOHS sníží tržní podíl a nenaruší hospodářskou soutěž.
Na českém pekárenském trhu dominují dva hráči. Pekárny Penam z holdingu Agrofert a společnost United Bakeries. Agrofert se již několik let snaží United Bakeries převzít. O dříve zamítnuté akvizici jsme psali v článku Pekárny United Bakeries stáhly dovolání u Nejvyššího soudu. Končí tím spor s Agrofertem. Nyní však přišla na řadu nová obchodní vyjednávání, o kterých jsme informovali v článku Největší česká pekárenská fúze: Penam kupuje United Bakeries.

Pekárenská společnost Penam vlastní v České republice celkem jedenáct pekáren a čtyři mlýny. Její tržní podíl dosahuje odhadem 33 %. Naproti tomu pekárny United Bakeries, do kterých patří značky Odkolek či Delta, provozují třináct pekáren s tržním podílem okolo 15 %. Celkový tržní podíl obou společností se tak přibližuje padesáti procentům.

 

Agrofert musí snížit tržní podíl ve výrobě a prodeji pečiva

Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu má holding Agrofert povinnost odprodat několik výrobních závodů obou společností, které jsou předmětem akvizice. Prodej vybraných závodů podle ÚOHS posílí stávající konkurenci holdingu Agrofert, nebo vytvoří nový konkurenční subjekt a především sníží tržní podíl Agrofertu v oblasti výroby a prodeje pečiva.

Spojením vzniklý soutěžitel by disponoval podstatným tržním podílem, což by konkurenci neumožňovalo s ohledem na další charakteristiky dotčeného odvětví vytvářet dostatečný konkurenční tlak na společnost Agrofert,“ vysvětluje své rozhodnutí ÚOHS. Konkrétní detaily ÚOHS zveřejní ve sbírce rozhodnutí po odstranění údajů z textu, které jsou předmětem obchodního tajemství.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Vznikne pekařský gigant. Antimonopolní úřad schválil spojení holdingu Agrofert s United Bakeries

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.