https://www.traditionrolex.com/18
Kdo přinesl světu croissant?
  

Kdo přinesl světu croissant?

Témata: croissant

Nedávno jsme vám představili článek, ve kterém se bagety zařadily na seznam UNESCO jako produkt, který neodmyslitelně patří k francouzské kultuře. I v případě další voňavé dobroty se nám okamžitě vybaví Francie. Touto nadýchanou pochoutkou s typicky máslovou chutí je croissant. Je však croissant opravdu francouzský nebo je to široce rozšířený omyl?
Jak si Francouzi zamilovali rakouské těsto

Možná vás to překvapí, ale těsto na croissant vzniklo v rukách vídeňských pekařů. Těsto, ze kterého se croissant peče se dle rakouského hlavního města nazývá viennoiserie a lze z něj upéct nejen croissant, ale i jiné druhy pečiva, například předchůdce dnešního croissantu kipferl, který lehce připomíná český loupáček.

Jak se ale stalo, že Francouzi začali péct z typicky vídeňského těsta? Může za to rakouský důstojník August Zang, který si v Paříži otevřel v roce 1839 pekárnu Boulangerie Viennoise, zaměstnal zkušeného vídeňského pekaře a nabízel Francouzům tradiční kipferl. Pařížanům vídeňské pečivo tak zachutnalo, že kipferl vylepšovali a vylepšovali, až vznikl dnešní croissant, který je neodmyslitelnou součástí francouzské gastronomie.

Zajímavosti:

  • Slovo „croissant“ znamená ve francouzštině půlměsíc.
  • Francii bývalý dělostřelec obohatil nejen o nový typ těsta, ale také o parní troubu, kterou Francouzi neznali, a tak si ji nechal dovézt až ze své vlasti.

Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Kdo přinesl světu croissant?

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.