https://www.traditionrolex.com/18
Pekařům porostou náklady. Úroda obilovin je sice vyšší, problémy jsou s kvalitou
  

Pekařům porostou náklady. Úroda obilovin je sice vyšší, problémy jsou s kvalitou


Letošní sklizeň je u konce, podle posledních odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se zvýší úroda obilovin o přibližně osm procent oproti minulému roku. Svaz pekařů a cukrářů přesto naznačuje, že pečivo bude i nadále zdražovat. Na vině je hlavně nízká kvalita sklizeného obilí.
Celkem by se podle odhadu mělo v Česku sklidit téměř sedm milionů tun obilovin. Za předpokládaným nárůstem produkce stojí především vyšší hektarové výnosy a také rozšíření osevní plochy. „Očekávaná úroda základních obilovin je o 4,9 procenta nižší než průměr sklizní za posledních pět let a je srovnatelná s desetiletým průměrem,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.

Agrární komora pak letošní úrodu obilovin hodnotí jako průměrnou. Tajemník komory Jan Doležal doplnil, že velikost sklizně není v porovnání s loňským rokem vypovídající o velikosti sklizně, protože loňský rok byl mimořádně suchý.

 

Za horší kvalitou je sucho

Zemědělci navíc bojují s kvalitou obilovin. „Kvalita potravinářské pšenice i sladovnického ječmene bude v důsledku velkého sucha a tepla v červnu a červenci spíše podprůměrná,“ podotkla Renata Vodičková z ČSÚ.

Pro pekaře to v kombinaci s vyššími náklady na platy a energie bude zřejmě znamenat zdražování pečiva. „Nevyrovnaná kvalita obilí bude znamenat, že mouka a těsto se budou muset technologicky upravovat, což s sebou nese zvýšené náklady. A vzhledem k tomu, že mouka je rozhodující pekařská surovina, je možné, že pekaři budou muset přistoupit k tomu, aby zvýšené náklady vykompenzovali v cenách," řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal.

 

Jak zdraží pečivo?

O kolik by pečivo mohlo zdražit, ale upřesnit nechtěl. „Zástupci profesních sdružení se nemohou vyjadřovat k predikci cen v oboru, protože to je zakázaná praktika a jsou za to vysoké sankce," podotkl Jaromír Dřízal.

Zatímco obilovin se z českých polí letos sklidí více než loni, u řepky odhady hovoří o více než patnáctiprocentním poklesu. Naopak sklizeň máku je oproti minulém roku téměř dvojnásobná a je dokonce o 13,5 % vyšší než desetiletý průměr.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Pekařům porostou náklady. Úroda obilovin je sice vyšší, problémy jsou s kvalitou

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.