https://www.traditionrolex.com/18
Ceny pečiva konečně přestanou stoupat
  

Ceny pečiva konečně přestanou stoupat

Témata: pečivo

Vypadá to, že po delším období, kdy šly ceny pečiva neustále nahoru a vypadalo to, že strop je v nedohlednu, by se růst cen mohl konečně zastavit a nemělo by již docházet ke skokovému zdražení. Alespoň takovou předpověď uvádí ve své tiskové zprávě Svaz pekařů a cukrářů v ČR. Ceny energií i surovin by již neměly vyletět tak rapidně nahoru a měly by být spíš konstantní, a tak by se ceny pečiva měly zvyšovat maximálně v řádu několika málo procent.
Jak se růst cen projevil v minulém roce?

Ačkoli Česko zůstalo v produkci pečiva samostatné, neměli čeští pekaři v poslední době na růžích ustláno. Nejprve na pekárny dopadla koronavirová situace a potom energetická krize a rostoucí ceny vstupů. Například za plyn platily pekárny v loňském roce průměrně o 350 procent víc než v roce 2021.

Výkonný  ředitel Svazu pekařů a cukrářů ČR Bohumil Hlavatý uvedl, že v loňském roce skončilo pět velkých pekárenských podniků a desítky malých pekáren. Jelikož však český pekárenský trh z 90 procent ovládá padesát největších firem, výrazný dopad na celý trh to nemělo.

Pro samotné spotřebitele je však dopad citelný. Cena konzumního chleba se dle Českého statistického úřadu meziročně zvýšila o polovinu. Dle Svazu pekařů a cukrářů zaplatila rodina se dvěma dětmi v roce 2022 za pečivo měsíčně 1 600 korun, což je o 400 korun víc než v roce 2021.

Doufejme tedy, že předpověď Svazu pekařů a cukrářů je správná a ceny pečiva zůstanou alespoň tak, jak jsou a stejně tak ceny energií.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Ceny pečiva konečně přestanou stoupat

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.