Cirkulární pečení se stává novodobým trendem
  

Cirkulární pečení se stává novodobým trendem


V dnešní době se z důvodu mizejících zdrojů klade čím dál tím větší důraz na udržitelnost a ekologii. Mnohým firmám se zalíbil princip cirkulární ekonomiky, která využívá koloběhu zdrojů a jejich maximálního zpracování. Co je pro jednoho odpad může být pro jiného zajímavou surovinou a dokonce přinést zisky. Nový trend se nevyhnul ani pekařskému průmyslu.
Jaké cirkulární produkty jsou k dostání na českém trhu?

Průkopníkem cirkulárního pečení a udržitelnosti je biopekárna Zemanka, která v současnosti spolupracuje s několika firmami, kterým pomáhá využít odpad z jejich produkce.

  • Ve spolupráci s mezinárodním řetězcem IKEA recykluje kávovou sedlinu, kterou vyprodukují české kavárny a restaurace IKEA. Samozřejmě se nepodaří použít veškerý materiál, ale jen část, jelikož zákazníci tohoto nábytkářského řetězce vyprodukují i 8 tun kávové sedliny ročně. Celý proces podléhá přísným hygienickým opatřením. Upečené kávové sušenky putují zpět a zákazníci je tak mohou zakoupit výhradně v prodejnách IKEA.
  • S firmou UGO zase Zemanka spolupracuje na výrobě ovocných sušenek s názvem Dužinky, pro jejichž výrobu využívá vylisované ovoce a zeleninu. Ročně takto recyklují až 1 800 kilogramů zbytkového materiálu. Sušenky nabízí firma UGO a míří i do marketů, drogerií a dalších prodejen.
  • Plzeňský prazdroj taktéž oslovil Zemanku a nyní společně vyrábí Pivovarské krekry, které obsahují mláto vznikající při výrobě piva. Krekry jsou zatím k dostání pouze na internetu, ale v budoucnu je zákazníci zakoupí i v  kamenných prodejnách.

Cirkulární pečení si však své příznivce našlo i mezi vinaři. Víno Sýkora uvedlo na trh sušenky z pokrutiny, což je odpad vzniklý po lisování hroznových pecek. Z pokrutiny se umele mouka, která je nejen recyklovaná, ale i bezlepková a zdravá. Sušenky jsou k dostání na internetu.

Nechme se překvapit, kdo další se k tomuto trendu přidá!


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Cirkulární pečení se stává novodobým trendem

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.