https://www.traditionrolex.com/18
Definitivní rozhodnutí: Evropská komise neproplatí 100 milionů Agrofertu za linku na výrobu toastového chleba
  

Definitivní rozhodnutí: Evropská komise neproplatí 100 milionů Agrofertu za linku na výrobu toastového chleba


Projekt na výstavbu nové linky v pekárně Penam nebyl inovativní. I to nadále tvrdí bruselští auditoři, podle kterých tak linka nesplňuje kritéria dotace. S informací o uzavření sporu mezi Evropskou komisí a českými úřady přišel server iRozhlas.cz.
Rozhodnutí komise o neproplacení peněz z evropského rozpočtu je konečné. 100 milionů korun firma Penam z holdingu Agrofert, momentálně zaparkovaného ve svěřeneckých fondech, získala z české státní kasy.

Evropská komise celý projekt napadla už loni, a to ve zprávě týkající se střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. České úřady závěry auditorů odmítly a žádaly po komisi další informace. Ta si najala tři další externí auditory. A všichni se shodli na tom, že projekt podmínky dotace nesplňuje a dostat ji neměl.

Podle komise je rozhodnutí definitivní, projekt nesplňuje podmínky pro udělení dotace

„Externí experti Komise nevidí v redukci soli v již etablovaném produktu natolik významné vylepšení, aby to bylo považováno za inovaci. Navíc toastový chleba vyrobený příjemcem údajně bez konzervantů stále obsahuje octan sodný, který se běžně používá v potravinách jako konzervant a stabilizátor. To znamená, že jedna z prezentovaných inovací nakonec nebyla uvedena do praxe,“ cituje server iRozhlas auditory.

Komise má tak celou věc za uzavřenou. „Komise nadále trvá na tom, že projekt neměl být ze strany českých orgánů vybrán a že je nezpůsobilý pro spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj,“ uvedl. České úřady tak mají s konečnou platností projekt Penamu zrušit.

Není jasné, zda české ministerstvo průmyslu bude peníze po Agrofertu vymáhat zpět. Stále totiž odmítá uznat závěry bruselských auditorů a případ nemá za uzavřený. Podle serveru bude ministerstvo zkoumat možnosti dalšího postupu. Dobrovolně se peníze nechystá vracet ani firma. Koncern už ve svých dřívějších prohlášeních uvedl, že je připravený bránit se soudně.


Zaujal vás článek?   


Autor: redakce

Definitivní rozhodnutí: Evropská komise neproplatí 100 milionů Agrofertu za linku na výrobu toastového chleba

 V diskusi zatím není žádný příspěvek. Buďte první!

Nový příspěvek do diskuseKatalog firem,
produktů a služeb

Místo pro Vaše odkazy. V případě splnění registračních podmínek zdarma zveřejníme.

Vyhledávání Nová registrace

Newsletter

Chcete zůstat v obraze? Připojte se k naší komunitě profesionálů. Objednejte si zasílání nejaktuálnějších příspěvků mailem.

Přihlásit k odběru
Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů
TEN ART, spol. s r.o.
Vyzkoušej Ekonomický Software DUNA
Výstaviště České Budějovice a.s.
MODERNÍ TECHNOLOGIE PRO POTRAVINÁŘSKÝ PRŮMYSL IV
Futurpol - dodáváme a servisujeme ucelená řešení pro pekárenské a potravinářské provozy a surovinová hospodářství.